Hoti: Deklaratë, jo marrëveshje për të pagjeturit

20.06.2022 20:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoti: Deklaratë, jo marrëveshje për të pagjeturit

Të martën në Bruksel, mbahet takimi i radhës mes kryenegociatorëve të Kosovës, Besnik Bislimi e të Serbisë, Petar Petkoviq.

Pritjet janë që në mesin e pajtimeve Prishtinë-Beograd të jetë edhe një deklaratë e përbashkët për çështjen e personave të zhdukur në luftë, ende të pagjetur.

Kryetari i delegacionit të Kosovës për bisedime me Serbinë, për çështjen e të zhdukurve në luftë, Andin Hoti, do të jetë pjesë e takimit të 21 qershorit.

“Është deklaratë, jo marrëveshje, për këtë kemi negociuar që nga shtatori i 2021-ës. Nëse arrihet do të jetë dokument mes dy shteteve , si dokument final do të nënshkruhet nga udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë” tha Hoti, para nisjes për në Bruksel.

Sipas Hotit, Serbia heziton të pajtohet me disa pika të deklaratës siç është formulimi që personat e pagjetur janë zhdukur me forcë. Kosova është në kërkim edhe të 1620 personave, që u zhdukur në luftë.

“Ne duam që Bashkimi Evropian të bëhet garant i zbatimit të gjitha pikave të dokumentit, si dhe trajtimin e të pagjeturve përmes ligjeve që janë në linjë me ligje ndërkombëtare, si dhe hapjen e arkivave shtetërore policore e ushtarake” shtoi Hoti, i cili është edhe kryesues i Komisionit qeveritar për personat e zhdukur.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Kurti takohet me të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë

Kurti takohet me të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë

“Paguar më 1999”, veterani Qeriqi befasohet nga klinika ku u kontrollua e bëri analiza

“Paguar më 1999”, veterani Qeriqi befasohet nga klinika ku u kontrollua e bëri analiza

Gjermania reagon pas marrëveshjes për energjinë: Mbështesim plotësisht hapat drejt normalizimit të marrëdhënieve

Gjermania reagon pas marrëveshjes për energjinë: Mbështesim plotësisht hapat drejt normalizimit të marrëdhënieve

Marrëveshja me Serbinë për rrymën, Anton Berisha ka një pyetje për Besnik Bislimin

Marrëveshja me Serbinë për rrymën, Anton Berisha ka një pyetje për Besnik Bislimin

Kurti pret në takim aktivistët e shoqërisë civile të Serbisë

Kurti pret në takim aktivistët e shoqërisë civile të Serbisë

Shikoni se çka përmban udhërrëfyesi i miratuar sot në Bruksel

Shikoni se çka përmban udhërrëfyesi i miratuar sot në Bruksel

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, Vuçiqi e konsulton me Ramën dhe Kovaçevskin pjesëmarrjen

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, Vuçiqi e konsulton me Ramën dhe Kovaçevskin pjesëmarrjen

Zgjatet deri në fund të qershorit afati për aplikim në konkursin për rekrutimin e kadetëve të FSK-së

Zgjatet deri në fund të qershorit afati për aplikim në konkursin për rekrutimin e kadetëve të FSK-së

Udhërrëfyesi i energjisë, Bundestagu gjerman uron Kosovën, Serbinë dhe BE-në

Udhërrëfyesi i energjisë, Bundestagu gjerman uron Kosovën, Serbinë dhe BE-në

Reagon Kurti: Marrëveshja për energjinë rezultat i punës sonë, rryma në Veri do të faturohet

Reagon Kurti: Marrëveshja për energjinë rezultat i punës sonë, rryma në Veri do të faturohet

Konjufca flet për takimin me Thaçin e Veselin në Hagë: Mirë janë, kanë këto shqetësime

Konjufca flet për takimin me Thaçin e Veselin në Hagë: Mirë janë, kanë këto shqetësime

Nuk shkarkohet bordi i ZRrE-së, Pal Lekaj: Oh Zoti ju vraftë

Nuk shkarkohet bordi i ZRrE-së, Pal Lekaj: Oh Zoti ju vraftë

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Ekstazi, kanabis “çokollatë”, kërpudha haluçinogjene/ Arrestohen dy shtetasit nga Kosova që shisnin drogë në lokalet e Dhërmiut

Ekstazi, kanabis “çokollatë”, kërpudha haluçinogjene/ Arrestohen dy shtetasit nga Kosova që shisnin drogë në lokalet e Dhërmiut