Haradinaj, qeverisë: O dilni prej kësaj logjike të budallës se doni me e marrë në qafë një vend

18.10.2021 23:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj, qeverisë: O dilni prej kësaj logjike të budallës se doni me e marrë në qafë një vend

Kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, i ka quajtur budallenj dhe të çmendur qeveritarët duke thënë se nuk po e pranojnë marrëveshjen me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për gazsjellësin duke mos ofruar alternativë tjetër.

“Këta njerëz tani nuk e lajnë Amerikën me i shti 200 milionë pare, nuk ua plotësojnë ato kriteret afatet që ata me i shti paret në gazsjellës prej Shkupit në Prishtinë pa ofruar ndonjë alternativë tjetër në kohën e krizës energjetike që po lajmërohet në botë”, ka thënë Haradinaj në Rubikon.

Haradinaj aludoi se me këtë vendim qeveria e Kosovës po i ndihmon Rusisë dhe vazhdoi t’i rëndoje akuzat dhe etiketimet ndaj qeverisë.

“O dilni prej kësaj logjike të budallës se doni me e marrë në qafë një vend”.

“Nuk është veç budallë, ky osht krim çka janë t’u ba. S’di qysh shpjegohet ndryshe. Qysh guxon 3 vjet studim e dakordim e negocim e me ardhë dakord Amerika me ta pru gazsjellësin prej Shkupit që t’i lehtëson me procedura me ça t’dush”.

“Kush guxon me ta prekë atë gazsjellës najher në histori të njerëzimit nëse i ka shti paret presidenti i Amerikës për atë gazsjellës”.

Haradinaj kërkoi të dijë për përgjigjen që qeveria do të duhet t’ia japë Gjakovës dhe tërë Kosovës në rast të krizës eventuale me energjinë.

“Ai njeri që ia ban këta vendit të vet asht i mallkum, ai s’o ka din çka o kah ban. Ai është i çmendun, ai osht kah e merr në qafë një popull”.

“Janë t’u e rreziku këtë vend tmerrësisht. Çka kanë me i thanë nesër Gjakovës e njerëzve të tjerë kur të fillojë kriza e energjetike kur të rriten çmimet e energjisë e s’e ka lanë një plan alternativ me ardhë të energjisë bre?”

Ai shtoi se sa ishte ai në qeveri i kishte shpejtuar afatet e marrëveshjes për gazin, teksa Kurtin e akuzoi se nuk i tregon kurrë se cilët janë ekspertët me të cilët konsultohet për këto çështje.

“I ka afatet e veta, unë i kam përshpejtu afatet. Edhe [Avdullah] Hoti ka qenë mjaft i kujdesshëm. Kur ka ardhë Kurti me qëllim i ka vonue. Ua ka vonu çdo afat tjetër”.

“Tani në nëntor ka pasë me ndodhë investimi, ky s’i ka plotësu afatet e vjetra sepse iu ka lypë shpjegime. Kurrë s’na i tregon ekspertët e tij”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lahu: Vitia nuk do të jetë pjesë e Asamblesë në Prishtinë

Lahu: Vitia nuk do të jetë pjesë e Asamblesë në Prishtinë

Qeveria dërgon komunikatë tjetër nga ajo  e BE-së, ani pse ishte e përbashkët

Qeveria dërgon komunikatë tjetër nga ajo e BE-së, ani pse ishte e përbashkët

Komunikatë e përbashkët: Të gjitha marrëveshjet e kaluara duhet të respektohen dhe të zbatohen plotësisht

Komunikatë e përbashkët: Të gjitha marrëveshjet e kaluara duhet të respektohen dhe të zbatohen plotësisht

Boiken Abazi për Borrellin: Po shtynë përshpejtimin e një konflikti më të gjerë në rajon

Boiken Abazi për Borrellin: Po shtynë përshpejtimin e një konflikti më të gjerë në rajon

Boiken Abazi për Borrellin: Po shtynë përshpejtimin e një konflikti më të gjerë në rajon

Boiken Abazi për Borrellin: Po shtynë përshpejtimin e një konflikti më të gjerë në rajon

Mushkolaj për paraqitjen e asambleistët me flamuj: VV-ja iu paska kthy kësaj fores së lodhtë me flamuj kuq e zi

Mushkolaj për paraqitjen e asambleistët me flamuj: VV-ja iu paska kthy kësaj fores së lodhtë me flamuj kuq e zi

Vuçiq: Kosova nuk e dëshiron vazhdimin e dialogut

Vuçiq: Kosova nuk e dëshiron vazhdimin e dialogut

Borrell ndihet i “ngacmuar” nga Kurti: Nuk jam këtu për t’i shërbyer asnjë politikani

Borrell ndihet i “ngacmuar” nga Kurti: Nuk jam këtu për t’i shërbyer asnjë politikani

Varhelyi kërkon përshpejtimin e dialogut për përfitim nga plani i investimeve ekonomike

Varhelyi kërkon përshpejtimin e dialogut për përfitim nga plani i investimeve ekonomike

Detyra në Bruksel, Agron Bajrami në pritje për t’u bërë ambasador

Detyra në Bruksel, Agron Bajrami në pritje për t’u bërë ambasador

Kosova në CEFTA – sfidat drejt përfaqësimit të plotë

Kosova në CEFTA – sfidat drejt përfaqësimit të plotë

4 mijë e 19 vaksina Anti-COVID u administruan në 24 orët e fundit në Kosovë

4 mijë e 19 vaksina Anti-COVID u administruan në 24 orët e fundit në Kosovë

Borrell-Kurtit: Nuk jemi këtu për t’i kryer punët e juaja

Borrell-Kurtit: Nuk jemi këtu për t’i kryer punët e juaja

Votohen amandamentet për Projektligjin për odat e arkitektëve dhe inxhinierëve në fushën e ndërtimit

Votohen amandamentet për Projektligjin për odat e arkitektëve dhe inxhinierëve në fushën e ndërtimit

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së

Kurti përfaqëson Kosovën me fusnotë në Këshillin e Stabilizim-Asociimit

Kurti përfaqëson Kosovën me fusnotë në Këshillin e Stabilizim-Asociimit