Haradinaj: Gjysmëmaratona e Prishtinës e ka marrë fizionominë e vet, tashmë është një garë ndërkombëtare

29.04.2018 14:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj: Gjysmëmaratona e Prishtinës e ka marrë fizionominë e vet, tashmë është një garë ndërkombëtare

Nё Komunikaten pёr media nga Zyra pёr Komunikim Publik thuhet se për të 18-tën herë me radhë në Kosovë, po mbahet Gjysmëmaratona e Prishtinës, në të cilën po merr pjesë edhe kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj.

Haradinaj ёshtё Kryeministiri i parё qё po merrё pjesё nё njё ngjarje tё tillё, në nisje të garës ai, i uroi të gjithë garuesit dhe vrapuesit për pjesëmarrje.

“Shfrytëzoj rastin që t’i uroj garuesit, njëkohësisht edhe organizatorët, rininë, policinë, vullnetarët dhe të gjithë, poashtu edhe shoferët sepse ju kemi ndërprerë në disa raste rrugën. Mendoj se gjysmëmaratona e Prishtinës e ka marrë fizionominë e vet, tashmë është një garë ndërkombëtare. I ftoj të rinjtë dhe të gjithë që në vitin e ardhshëm të jemi më shumë dhe të vrapojmë të gjithë”, tha kryeministri Haradinaj pas përfundimit të shtegut 21 kilometërsh.

Kryeministri Haradinaj bashkë me organizatorët ndau çmimet për tri vendet e para në garën e femrave veterane, si dhe për Ron Sejdiun nga kategoria e personave me aftësi të kufizuara i cili e përfundoi garën. Çmime u ndanë edhe për kategori të tjera të vrapimit në këtë maratonë.

Maratona e Prishtinës është gara mё e madhe sportive ndërkombëtare që zhvillohet dhe promovon Kosovën në arenën ndërkombëtare përmes sportit. Kjo garë kishte filluar me moton të vrapojmë për paqe dhe tolerancë.

Është viti i 18-të me radhë që mbahet gjysmëmaratona e Prishtinës, në të cilën marrin pjesë garues nga Kosova, rajoni dhe bota, e organizuar nga Federata e Atletikës e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë për Kulturë, Rini e Sport dhe Komunën e Prishtinës.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale: Janë disa pista të hetimit

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale: Janë disa pista të hetimit

Abdixhiku për sulmin në Gllogjan: Më shumë se krim, autori të sillet para drejtësisë

Abdixhiku për sulmin në Gllogjan: Më shumë se krim, autori të sillet para drejtësisë

Miftaraj çuditet pse rasti në Gllogjan nuk po hetohet nga Prokuroria Speciale

Miftaraj çuditet pse rasti në Gllogjan nuk po hetohet nga Prokuroria Speciale

Memli Krasniqi: I tronditur nga sulmi makabër, autori të sillet para drejtësisë

Memli Krasniqi: I tronditur nga sulmi makabër, autori të sillet para drejtësisë

Zbulohen detaje të tjera: Vrasësi në Deçan i maskuar gjuajti në drejtim të autobusit

Zbulohen detaje të tjera: Vrasësi në Deçan i maskuar gjuajti në drejtim të autobusit

Pamje nga vendi i ngjarjes në Gllogjan: Autobusi ku mbetën të vrarë katër persona

Pamje nga vendi i ngjarjes në Gllogjan: Autobusi ku mbetën të vrarë katër persona

Reagon Haradinaj pas tragjedisë në Deçan: I trishtuar nga sulmi kriminal

Reagon Haradinaj pas tragjedisë në Deçan: I trishtuar nga sulmi kriminal

Dy nxënësit e vrarë janë nga fshati Gllogjan

Dy nxënësit e vrarë janë nga fshati Gllogjan

Tre viktimat në Gllogjan: Shoferi, një vajzë dhe një djal 17 vjeç

Tre viktimat në Gllogjan: Shoferi, një vajzë dhe një djal 17 vjeç