Haki Abazi ‘zi e terr’ kundër PDK e LDK: Po bëhen gati për mega-hajninë e dimrit

02.12.2020 20:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haki Abazi ‘zi e terr’ kundër PDK e LDK: Po bëhen gati për mega-hajninë e dimrit

Ish-zëvendëskryeministri nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje Haki Abazi ka reaguar pas paralajmërimeve të Partisë Demokratike të Kosovës se do të votojë Pakon për rimëkëmbje ekonomike, pasi që Lidhja Demokratike e Kosovës pranoi kushtet e saj për votim.

Ai në një postim në Facebook ka akuzuar PDK-në dhe LDK-në se po bëhen gati për ‘mega-hajninë e dimrit’, duke thënë se ekonomia nuk rimëkëmbet nga ata që sipas tij, për 20 vjet e zhvatën sektorin publik dhe atë privat.

“Kjo që po bëjnë është thellim i fukarallëkut me dorën institucionale dhe pasurim i klientelës elitare politike dhe avokatëve të brendshëm dhe të jashtëm”, ka shkruar Abazi.

Postimi i plotë:

Të frikësuar por me zanat të vjetër, PDK po e bën veten degë të Podujevës, vetëshkatërrimi me rënie të lirë. Ende pa u gjetur se çfarë ndodhi me 2 milionë euro nga thesari po bëhen gati për ‘mega-hajninë’ e dimrit. LDK e kapur, e ka humb kontrollin dhe po bëhet dega e PDK në Drenas vetëm për të kaluar dimrin. Sikur pranvera nuk do të vijë kurrë, po sillen sikur nuk ekziston sovrani. Ende po mendojnë që Besiana është vetëm ëndërr!

Të bashkuar janë në zhvatjen e shtetit, mohimin e luftës, zvogëlimin e dënimeve të kriminelëve serbë për ta mbajtur Listën Serbe në qeveri dhe të gjitha këto kinse në emër të rimëkëmbjes ekonomike. Nuk rimëkëmbet ekonomia që nuk u bë kurrë dhe për 20 vite e zhvatën edhe sektorin publik edhe atë privat edhe pronën në privatizim. Kjo që po bëjnë është thellim i fukarallëkut me dorën institucionale dhe pasurim i klientelës elitare politike dhe avokatëve të brendshëm dhe të jashtëm.

Sikur nuk është e qartë edhe për një fëmijë 5-vjeç që Etem Arifi e Haxhi Topi kanë vepruar e votuar kundërligjshëm dhe qeveria e tanishme është jo legjitime dhe antikushtetuese rrjedhimisht edhe zaptuese e vullnetit qytetar.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Von Cramon: Kosova duhet të reformohet në një numër fushash

Von Cramon: Kosova duhet të reformohet në një numër fushash

Ta ndihmojmë Floriana Musliun të triumfojë në luftën kundër kancerit

Ta ndihmojmë Floriana Musliun të triumfojë në luftën kundër kancerit

Kosnett: SHBA nuk do të detyrojë Kosovën të pranojë një marrëveshje që nuk janë të gatshëm për ta pranuar

Kosnett: SHBA nuk do të detyrojë Kosovën të pranojë një marrëveshje që nuk janë të gatshëm për ta pranuar

Hoti: S’do ta pranoj propozimn e Osmanit për shefin e ri të AKI-së

Hoti: S’do ta pranoj propozimn e Osmanit për shefin e ri të AKI-së

Qalaj thotë se u shkarkua nga Hoti si hakmarrje për arrestimin e nënkryetarit të LDK-së

Qalaj thotë se u shkarkua nga Hoti si hakmarrje për arrestimin e nënkryetarit të LDK-së

Kush duhet ta udhëheqë listën e LVV-së, nëse nuk çertifikohet Albin Kurt?

Kush duhet ta udhëheqë listën e LVV-së, nëse nuk çertifikohet Albin Kurt?

Paga në sektorin privat, më e ulët se ajo mesatare

Paga në sektorin privat, më e ulët se ajo mesatare

Kosnett kërkon nga kandidatët për deputetë që t’i respektojnë vendimet e gjyqësorit

Kosnett kërkon nga kandidatët për deputetë që t’i respektojnë vendimet e gjyqësorit

Nuk respektoi masat anticovid/ Qeveria Shqiptare shpall “NON Grata”diplomatin rus, të largohet brenda 72 orësh

Nuk respektoi masat anticovid/ Qeveria Shqiptare shpall “NON Grata”diplomatin rus, të largohet brenda 72 orësh

KEDS njofton për punime në rrjet, në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës

KEDS njofton për punime në rrjet, në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës

SHBA rol vendimtar në Kosovë/ Hoti: Marrëdhënia jonë është e veçantë

SHBA rol vendimtar në Kosovë/ Hoti: Marrëdhënia jonë është e veçantë

Drejtori i RTV Dukagjini: Presim nga partitë të tërhiqen nga sulmet ndaj mediumit

Drejtori i RTV Dukagjini: Presim nga partitë të tërhiqen nga sulmet ndaj mediumit

Sindikata e Policisë paralajmëron protesta, thonë se s’po u plotësohen kërkesat

Sindikata e Policisë paralajmëron protesta, thonë se s’po u plotësohen kërkesat

Zannier: Nëse shqiptarët mësojnë e flasin vetëm shqip dhe serbët vetëm serbisht, gjërat vështirë se ndryshojnë

Zannier: Nëse shqiptarët mësojnë e flasin vetëm shqip dhe serbët vetëm serbisht, gjërat vështirë se ndryshojnë

Ministri Reçica jep një lajm të mirë për përfituesit e skemave pensionale

Ministri Reçica jep një lajm të mirë për përfituesit e skemave pensionale

PDK’ja largon nga lista një kandidat pasi nuk kaloi në procedurat e certifikimit

PDK’ja largon nga lista një kandidat pasi nuk kaloi në procedurat e certifikimit