“Gratë shtatzëna mund të marrin vaksinën Covid”

16.04.2021 23:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Gratë shtatzëna mund të marrin vaksinën Covid”

Gratë shtatzëna në Mbretërinë e Bashkuar tani mund të vaksinohen kundër Covid-19, thanë këshilltarët qeveritarë të Premten, por nuk duhet të marrën atë të Oxford / AstraZeneca.

Komiteti i Përbashkët për Vaksinimin dhe Imunizimin (JCVI) rekomandoi që nënat e ardhshme, të cilat deri më tani janë këshilluar të mos marrin vaksinën, duhet të bëjnë vetëm BioNTech / Pfizer ose Moderna. Përjashtimi i AstraZeneca, shtylla kryesore e programit të vaksinave në MB, pasqyroi një mungesë të dhënash mbi mënyrën se si kryhej te gratë shtatzëna sesa ndonjë shqetësim specifik të sigurisë, thanë zyrtarët.

Të dhënat nga SH.B.A. tregojnë se mbi 90,000 gra shtatzëna të cilat janë vaksinuar – kryesisht me vaksinat BioNTech / Pfizer dhe Moderna, të cilat bazohen në teknologjinë mRNA – nuk kishin pasur ndonjë problem, tha JCVI. AstraZeneca bazohet në teknologji të ndryshme të njohur si adenovirus.

Autoritetet shëndetësore amerikane njoftuan këtë javë se po pezullonin përdorimin e një vaksine tjetër adenovirale nga Johnson & Johnson ndërsa hetonin disa incidente të mpiksjes së rrallë të gjakut. Programi i vaksinimit në Mbretërinë e Bashkuar, një nga më të përparuarit në botë, ka filluar të zhvendoset në grupmoshat dhe së shpejti do të synojë grupin nën 40 vjeç.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkupi me shpresa të zbehura për bisedimet me BE-në

Shkupi me shpresa të zbehura për bisedimet me BE-në

Gazetarja e Al Jazeera thotë se Izraeli do ta bombradojë brenda pak minutash ndërtesën e televizionit

Gazetarja e Al Jazeera thotë se Izraeli do ta bombradojë brenda pak minutash ndërtesën e televizionit

Bie në 291 numri i pacientëve në Kosovë që po trajtohen për COVID-19

Bie në 291 numri i pacientëve në Kosovë që po trajtohen për COVID-19

Vuçiq: Ndryshimi i kufijve është i mundur vetëm nën mandatin e OKB-së

Vuçiq: Ndryshimi i kufijve është i mundur vetëm nën mandatin e OKB-së

Kompanitë prodhuese ia mësyjnë ShBA-së, Dogana mbledh mbi 412 milionë euro këtë vit

Kompanitë prodhuese ia mësyjnë ShBA-së, Dogana mbledh mbi 412 milionë euro këtë vit

Reagojnë Emiratet e Bashkuara Arabe për konfliktin mes Izraelit dhe Palestinës

Reagojnë Emiratet e Bashkuara Arabe për konfliktin mes Izraelit dhe Palestinës

Mërgimtarët nisin të kthehen në shtetet ku jetojnë, krijohen kolona në kufi

Mërgimtarët nisin të kthehen në shtetet ku jetojnë, krijohen kolona në kufi

Akademiku Mehmet Kraja: Asociacioni nuk është në përputhje me kushtetutën, nuk është as marrëveshje ndërkombëtare

Akademiku Mehmet Kraja: Asociacioni nuk është në përputhje me kushtetutën, nuk është as marrëveshje ndërkombëtare

Vuçiq: Nuk na duhet konflikt i ngrirë me Kosovën, ato përfundojnë me qindra e mijëra vdekur

Vuçiq: Nuk na duhet konflikt i ngrirë me Kosovën, ato përfundojnë me qindra e mijëra vdekur

Holanda kundër liberalizimit të vizave: Kosova ka probleme me korrupsion dhe krim të organizuar

Holanda kundër liberalizimit të vizave: Kosova ka probleme me korrupsion dhe krim të organizuar

“Liria jonë është e paplotë pa lirinë e Palestinës” — Flet autori i pankartës, tregon arsyet pse shkroi parullën

“Liria jonë është e paplotë pa lirinë e Palestinës” — Flet autori i pankartës, tregon arsyet pse shkroi parullën

Shërbimet elektronike pak të shfrytëzuara në Maqedoni të V.  

Shërbimet elektronike pak të shfrytëzuara në Maqedoni të V.  

Ish-zëvendësministri i VV-së kritikon Arben Vitinë për mungesë komunikimi

Ish-zëvendësministri i VV-së kritikon Arben Vitinë për mungesë komunikimi

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së