Graçanicë: Takim i përfaqësuesve serbë për një “fillim të ri”

18.03.2015 11:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Graçanicë: Takim i përfaqësuesve serbë për një “fillim të ri”

Shefi i zyrës për Kosovën në kuadër të qeverisë së Serbisë, Marko Gjuriq, u ka thënë sot përfaqësuesve politikë të serbëve të Kosovës se Serbia nuk do të pranojë që “liderët politikë të shqiptarëve të jenë ata që do të vendosin për përfaqësimin e serbëve“.

“Kuotat politike nuk kanë kurrfarë kuptimi nëse nuk punohet përmbushjen e detyrimeve të përcaktuara kushteuese në Kosovë“, ka thënë Gjuriq.

Ai po qëndron sot në Graçanicë të Kosovës, për të zhvilluar një takim me përfaqësuesit e dhjetë komunave të banuara me shumicë serbe në Kosovë.

Në takim po marrin pjesë edhe zëvendëskryeministri i Kosovës, Branimir Stojanoviq, ministrat dhe deputetët e përkatësise etnike serbe në nstitucionet e Kosovës, kryetarët e komunave dhe përfaqësues të orrganizatave joqeveritare serbe në Kosovë.

Takimi po mbahet në Shtëpinë e Kulturës në Graçanicë dhe vetë pjesa e parë ka qenë e hapur për mediat. Konkluzionet pritet të bëhen publike gjatë ditës.

Gjuriq me këtë rast ka bërë thirrje për bashkëveprim të komunitetit serb në Kosovë, duke shtuar se takimi i sotëm për synim ka “krijimin e parakushteve politike për formimin e ascociacionit të komunave serbe“.

“Kam ardhur t’ju them se është e nevojshme të bashkoheni, është e nevojshme si kurrë më parë të punoni dhe veproni bashkërisht në rrafshin politik, se është e nevojshme që sot në këtë takim, që ka potencial të mbahet në mend si takimi i patë në vazhdën e takimeve të rëndësishme, të definoni prioritetet kyçe të betejës sonë për mbijetesë“, ka thënë Gjuriq.

Asociacioni i komunave serbe parashihet me marrëveshjen e arritur në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë më 19 prill të vitit 2013.

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Branimir Stojanoviq, ka thënë se bashkësia serbe në Kosovë po përballet me „probleme të ngjashme me ato të 17 marsit të vitit 2004“, duke iu referuar trazirave ndër-etnike që lanë të vdekur 19 persona, 11 shqiptarë dhe 8 serbë.

Lubomir Mariq, ministër për administrimin e pushtetit lokal në qeverinë e Kosovës, ka thënë se dita e sotme shënon një fillim të ri për komunitetin serb në Kosovë.

Aleksandar Jabllanoviq, ministri i shkarkuar nga qeveria e Kosovës, për shkak të të cilit Lista Serbe ka pezulluar angazhimin në institucionet e Kosovës, ka thënë se „uniteti i komunitetit serb në Kosovë pas ditës së sotme nuk do të vihet në pikëpuyetje dhe se prapa kësaj qëndron aleati më i madh dhe më i fuqishëm – qeveria e Serbisë“.

Largimi i Jabllanoviqit nga qeveria ka pasuar protestat dhe trysninë e fuqishme të opozitës në Kosovë për shkak të një deklarate që Jabllanoviq kishte bërë më 6 janar.

Ai i kishte cilësuar si “egërsira” protestuesit në Gjakovë, të cilët po përpiqeshin të pengonin disa pelegrinë serbë që të vizitojnë Gjakovën me rastin e Krishtlindjeve Ortodokse, raporton.

Përfaqësuesit e komunitetit serb në institucionet e Kosovës, vijnë nga radhët e Listës Serbe, e cila ka marrë pjesë në zgjedhjet vendore dhe ato të përgjithshme në Kosovë, me bekimin e Beogradit zyrtar.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Berisha: Kurti t’i lë kopallat e kota por t’u kërkojë vartësve të marrin masa kundër rritjes së çmimeve

Berisha: Kurti t’i lë kopallat e kota por t’u kërkojë vartësve të marrin masa kundër rritjes së çmimeve

Pas dështimit të Trustit, kërkohet dorëheqja e Qeverisë Kurti

Pas dështimit të Trustit, kërkohet dorëheqja e Qeverisë Kurti

Mustafa reagon pas Samitit: Bllokuesi i vizave nuk është vetëm Macron, është edhe Vjosa Osmani

Mustafa reagon pas Samitit: Bllokuesi i vizave nuk është vetëm Macron, është edhe Vjosa Osmani

Ministrja Schwarz takohet me ambasadorët e shteteve anëtare të KE, kërkohet anëtarësimi i Kosovës në këtë institucion

Ministrja Schwarz takohet me ambasadorët e shteteve anëtare të KE, kërkohet anëtarësimi i Kosovës në këtë institucion

Profesori nga Luksemburgu u reagon shefave të BE’së që nuk bënë asgjë për Ballkanin e Kosovën

Profesori nga Luksemburgu u reagon shefave të BE’së që nuk bënë asgjë për Ballkanin e Kosovën

Nuk kalon projektligji për tërheqjen e Trustit

Nuk kalon projektligji për tërheqjen e Trustit

Kryeministri holandez shfaqet i zbutur për Kosovën: Ka progres për vizat…

Kryeministri holandez shfaqet i zbutur për Kosovën: Ka progres për vizat…

Gjukanoviq: Në Këshillin Evropian u diskutua për liberalizimin e vizave për Kosovën

Gjukanoviq: Në Këshillin Evropian u diskutua për liberalizimin e vizave për Kosovën

Vuçiq: Nuk kishte rezultate konkrete, Kosova nuk i mori vizat

Vuçiq: Nuk kishte rezultate konkrete, Kosova nuk i mori vizat

Kryeministri irlandez njofton për një takim të ngrohtë me presidenten Osmani në Bruksel

Kryeministri irlandez njofton për një takim të ngrohtë me presidenten Osmani në Bruksel

Rama në BE: Çmenduri dhe turp – kosovarët nën Jugosllavi lëviznin lirshëm, tash mbahen peng

Rama në BE: Çmenduri dhe turp – kosovarët nën Jugosllavi lëviznin lirshëm, tash mbahen peng

Osmani: Patëm mbështetje me deklarata për liberalizimin e vizave

Osmani: Patëm mbështetje me deklarata për liberalizimin e vizave

Përfundon Samiti, shkrepet edhe fotografia e përbashkët e liderëve

Përfundon Samiti, shkrepet edhe fotografia e përbashkët e liderëve

Gjendet pa shenja jete një 19-vjeçar në Rahovec

Gjendet pa shenja jete një 19-vjeçar në Rahovec

“Premtime të pa mbajtura”, Rama ironi nga Brukseli: Ne shqiptarët s’jemi aq të mirë sa të dorëzohemi bukur

“Premtime të pa mbajtura”, Rama ironi nga Brukseli: Ne shqiptarët s’jemi aq të mirë sa të dorëzohemi bukur

Krasniqi: Deputetët duhet të votojnë në interes të qytetarëve e mos të frikësohen e shantazhohen nga kryeministri

Krasniqi: Deputetët duhet të votojnë në interes të qytetarëve e mos të frikësohen e shantazhohen nga kryeministri