Gjeorgji: Mijëra demonstruan kundër qeverisë

21.03.2015 21:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjeorgji: Mijëra demonstruan kundër qeverisë

Dhetëra mijëra njerëz sot kanë protestuar në kryeqytetin Tbilisi të Gjeorgjisë duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë, meqë pretenduan se ajo e ka kequdhëhequr ekonominë, e cila është në gjendje të rëndë.

Thirrjen për këtë protestë e kishte bërë partia e ish-presidentit, Mikheil Saakashvili, Lëvizja e Bashkuar Kombëtare, raporton AFP.

Saakashvili foli nëpërmjet një video lidhjeje nga Brukseli, derisa turma e njerëzve e brohooriste emrin e tij.

“Ne jemi të bashkuar nga detyra jonë e përbashkët për ta çliruar Gjeorgjinë nga qeveria, e cila e shkatërron vendin tonë”, tha Saakashvili.

I akuzuar nga prokurorët e Gjerogjisë, për keqpërdorim të detyrës derisa ishte president, zoti Saakashvili, tash jeton në ekzil në Kiev të Ukrainës, ku deri në muajin shkurt ishte ndihmës i presidentit, Petro Poroshenko.

Aktualisht, qeveria e Gjeorgjisë udhëhiqet nga koalicioni Ëndrra Gjeorgjiane, që ishte formuar nga ish-kryeministri dhe pasaniku, Bidzina Ivanishvili. /rel/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zelensky i drejtohet bjellorusëve: Mos lejoni të përfshiheni në luftë

Zelensky i drejtohet bjellorusëve: Mos lejoni të përfshiheni në luftë

Rusia shpall “non grata” tetë diplomatë grekë/ Kremlini ‘acarohet’ me Greqinë që po ndihmon me armë Ukrainën

Rusia shpall “non grata” tetë diplomatë grekë/ Kremlini ‘acarohet’ me Greqinë që po ndihmon me armë Ukrainën

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Vrau një punëtore për shkak se i qitën shumë majonezë në sandviç

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Ukraina: Mbi 34,700 trupa ruse të vrarë në luftë

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?