Gjejndet fosili i një zvarraniku të ri detar që daton 244 milion vite më parë

13.05.2022 15:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjejndet fosili i një zvarraniku të ri detar që daton 244 milion vite më  parë

Shkencëtarët kinezë kanë zbuluar një fosil të një specie të re zvarranikësh detarë të njohur si “pachypleurosaur”, që daton 244 milionë vjet më parë, me bishtin më të gjatë të parë ndonjëherë për llojin e tij, duke treguar se mund të ketë qenë një notar i jashtëzakonshëm, bën të ditur “Xinhua”.

“Pachypleurosaur” ishin një grup zvarranikësh detarë të përmasave të vogla dhe të mesme, të ngjashme me hardhucat nga periudha e hershme deri në atë të mesme të Triasikut dhe specia e re është quajtur “Honghesaurus”, sipas vendndodhjes së zbulimit, Prefektura Autonome Honghe Hani dhe Yi.

Me 25.4 cm, bishti përbënte më shumë se gjysmën e gjatësisë së krijesës, e vlerësuar në 47.1 cm. Shkencëtarët zbuluan se kishte gjithsej 121 rruaza, duke përfshirë 69 rruaza bishtore, duke thyer rekordin e mëparshëm prej 58 rruaza bishtore në pachypleurosaur-ët e tjerë.

Studiuesit nga Instituti i Paleontologjisë dhe Paleoantropologjisë së Vertebrorëve nën Akademinë Kineze të Shkencave e gjetën fosilin në provincën Yunnan të Kinës jugperëndimore vitin e kaluar.

“Ajo kishte formë si një hardhucë ujore me një trung të gjatë, por bishti i saj ishte shumë më i gjatë se pjesët e tjera të trupit”, -tha studiuesi kryesor Xu Guanghui.

Shumica e pachypleurosaur-ëve ishin të vegjël me një gjatësi maksimale që rrallë i kalonte 50 cm. Trungu i gjatë i lidhur me një bisht tepër të gjatë mund t’u sigurojë zvarranikëve avantazhin e manovrimit dhe efikasitetit të energjisë për notin, vuri në dukje Xu në studimin, i cili u botua në revistën “Scientific Reports” javën e kaluar.

Përveç sigurimit të njohurive të reja në përshtatjen ekologjike të këtij grupi zvarranikësh, zbulimi është gjithashtu dëshmia më e vjetër fosile e specieve të zvarranikëve detarë pachypleurosaurid në Kinë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë