Fryrja e UÇK-së

22.03.2015 11:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fryrja e UÇK-së

Garë e madhe është duke u bërë për statusin e veteranit e të invalidit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Shumë prej tyre, ndonëse të kontestuar ia kanë dalë të përfshihen në listën preliminare të Komisionit qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të dëshmorit të kombit, invalidit të UÇK-së, apo të internuarit të UÇK-së. Për pasojë, pakënaqësi të shumta janë shfaqur pas publikimit të listave për pesë zona operative, atë të Llapit, Karadakut, Nerodimës, Shalës e Pashtrikut.

Ish-ushtarë të UÇK-së janë zhgënjyer kur në listat e këtyre zonave kanë hasur në persona që nuk ishin pjesë e UÇK-së dhe u bënë “veteranë”. Disa prej tyre morën këto statuse duke qëndruar gjatë luftës në vendet perëndimore. Të tjerë kanë marrë dy statuse, që është në kundërshtim me Ligjin nr. 04/L -261 për veteranët e luftës së UÇK-së. Faji për këto parregullsi ka rënë mbi komandantët e njësive, brigadave e të zonave të UÇK-së. Ata nënshkruan formularët edhe të atyre që ish-ushtarët e UÇK-së i konsiderojnë mashtrues.

Lufta e pasluftës

Probleme të shumta e kanë përcjellë procesin e verifikimit. Në njërën anë, zonave që iu publikuan listat për shkak të pakënaqësive me emrat brenda ose jashtë tyre, paralajmëruan edhe protesta për të kundërshtar përmbajtjen e tyre. Në anën tjetër, pati protesta për vonesën e publikimit të të gjitha listave.

Këshilli për Mbrojtjen e Drejtave të Luftëtarëve të UÇK-së, që e udhëheq Xhevdet Qeriqi, javën që shkoi organizoi protestë, në të cilën Qeverisë iu dha ultimatum për të publikuar të gjitha listat. Në të kundërtën paralajmëruan edhe protesta të dhunshme.

“Komisioni qeveritar ka afat 7 ditë për publikimin e listave të veteranëve, ndërsa menjëherë duhet të nisë zbatimi i Ligjit mbi vlerat e luftës, me pagesën e pensioneve në mënyrë retroaktive nga janari i këtij viti. Ndryshe, protesta tjetër do të jetë e dhunshme dhe unë do t’i prij kësaj proteste radikale”, ka thënë ai./kohaditore/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Kqyrëm n’sy, ke kujdes kur t’folsh me mua”, eskalon debati mes Haxhiut e Gashit

“Kqyrëm n’sy, ke kujdes kur t’folsh me mua”, eskalon debati mes Haxhiut e Gashit

Vuçiq bën drama një ditë para samitit: Do të luftojmë për vendin tonë, dorëzimi s’është opsion

Vuçiq bën drama një ditë para samitit: Do të luftojmë për vendin tonë, dorëzimi s’është opsion

Bushati: Scholz, prerazi mbështeti anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Bushati: Scholz, prerazi mbështeti anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Gërvalla nga radio gjermane i bën thirrje BE-së për liberalizim vizash nesër

Gërvalla nga radio gjermane i bën thirrje BE-së për liberalizim vizash nesër

Haziri: Tri sondazhe e nxjerrin LDK-në para PDK-së më 25% rritje, VV-ja ka rënie të madhe

Haziri: Tri sondazhe e nxjerrin LDK-në para PDK-së më 25% rritje, VV-ja ka rënie të madhe

Vëmendja e përqendruar tek Parlameni i Bullgarisë

Vëmendja e përqendruar tek Parlameni i Bullgarisë

Kurti: Duam dhe duhet t’i thellojmë marrëdhëniet e shkëlqyera me Gjermaninë

Kurti: Duam dhe duhet t’i thellojmë marrëdhëniet e shkëlqyera me Gjermaninë

Vllahiu: Kurti e ka marrë vesh që realiteti nuk është ajo që shkruhet në libra

Vllahiu: Kurti e ka marrë vesh që realiteti nuk është ajo që shkruhet në libra

Shpresë për vizat, deputetja holandeze jep lajmin: Në Holandë po ndryshon disponimi

Shpresë për vizat, deputetja holandeze jep lajmin: Në Holandë po ndryshon disponimi

Dy ditët vendimtare për vizat, a do të festojë Kosova apo do të zhgënjehet edhe një herë

Dy ditët vendimtare për vizat, a do të festojë Kosova apo do të zhgënjehet edhe një herë

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

Deputetja e VV-së: “Elektrosever” do të jetë veç furnitor, duke respektuar ligjet e Kosovës

Deputetja e VV-së: “Elektrosever” do të jetë veç furnitor, duke respektuar ligjet e Kosovës

Punime në rrjet, KEDS-i tregon cilat zona do të mbesin pa rrymë

Punime në rrjet, KEDS-i tregon cilat zona do të mbesin pa rrymë

Caktohet seanca e parë e Apelit të Speciales ndaj Gucatit e Haradinajt

Caktohet seanca e parë e Apelit të Speciales ndaj Gucatit e Haradinajt

Musliu: Mazhoranca në luftë me vetveten, duan të votojnë për Trustin, lideri i tyre suprem i thërret për rezistencë

Musliu: Mazhoranca në luftë me vetveten, duan të votojnë për Trustin, lideri i tyre suprem i thërret për rezistencë

Arben Limani, zyrtari i moçëm i AKP’së zgjidhet drejtor menaxhues i këtij institucioni

Arben Limani, zyrtari i moçëm i AKP’së zgjidhet drejtor menaxhues i këtij institucioni