Fillon funksionimin mega hidrocentrali i Kinës në lartësi të madhe

10.10.2021 13:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fillon funksionimin mega hidrocentrali i Kinës në lartësi të madhe

Një mega hidrocentral i ndërtuar në provincën Sichuan të Kinës jugperëndimore përgjatë rrjedhës së mesme dhe të poshtme të lumit Yalong filloi funksionimin , duke shënuar një projekt historik të zhvillimit të hidrocentraleve të Kinës në zonat e ftohta në lartësi të mëdha dhe një moment domethënës në historinë e ndërtimit të hidrocentraleve në botë, përcjell “Global Times”.

Projektuesi i projektit, “Chengdu Engineering Corporation”, në vartësi të “Power China”, bëri të ditur se zona e ndërtimit të hidrocentralit Lianghekou, me një lartësi mesatare prej 3000 metrash, është stacioni hidroenergjetik më i lartë në Kinë dhe i dyti në botë.

Sipas kompanisë, projekti përbëhet nga 11 shpate të larta me një maksimum prej 684 metrash, 50 metra më të larta se Kulla e Shangait, ndërtesa më e lartë e Kinës. Hidrocentrali ka rezervuarin më të thellë me thellësinë maksimale të ujit para digës që është 285 metra. Ai gjithashtu ka kullën më të lartë të stacionit të energjisë në botë, 115 metra.

Stacioni mund të prodhojë 11 miliardë kilovat/orë energji elektrike në vit. Pas përfundimit, ai mund të zvogëlojë konsumin e qymyrit të papërpunuar me 13.3 milionë tonë dhe emetimin e dyoksidit të karbonit me 21.3 milionë ton në vit, ekuivalent me ndërtimin e katër minierave të qymyrit me një prodhim vjetor prej 4 milionë tonë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjejndet fosili i një zvarraniku të ri detar që daton 244 milion vite më  parë

Gjejndet fosili i një zvarraniku të ri detar që daton 244 milion vite më parë

Arsyeja pse njerëzit në mbarë botën po rezervojnë apartamente me qira në Ukrainë

Arsyeja pse njerëzit në mbarë botën po rezervojnë apartamente me qira në Ukrainë

Testi që tregon nëse jeni të stresuar

Testi që tregon nëse jeni të stresuar

Realizohet  eliminimi i 20 llojeve të ndotësve të qëndrueshëm organikë

Realizohet eliminimi i 20 llojeve të ndotësve të qëndrueshëm organikë

Mbrojtja ekologjike e ligatinave,kontribut me efekte pozitive mjedisore

Mbrojtja ekologjike e ligatinave,kontribut me efekte pozitive mjedisore

Sonda hënore e Kinës zbulon në vend ujin në sipërfaqen e Hënës

Sonda hënore e Kinës zbulon në vend ujin në sipërfaqen e Hënës

Teleskopi FAST  zbulon një fushë magnetike koherente ndëryjore

Teleskopi FAST zbulon një fushë magnetike koherente ndëryjore

Kina përcakton përparësitë për zhvillimin rural 2022

Kina përcakton përparësitë për zhvillimin rural 2022

40-vjetori i krijimit të Zonës së Posaçme Ekonomike të Xiamen-it: Faza e re

40-vjetori i krijimit të Zonës së Posaçme Ekonomike të Xiamen-it: Faza e re

Gjinekologu i rremë ‘gënjen’ dhjetra gra me ekzaminime vaginale në kamera online (Fotot)

Gjinekologu i rremë ‘gënjen’ dhjetra gra me ekzaminime vaginale në kamera online (Fotot)

Prodhimi i pambukut në rritje, në Xinjiang të Kinës

Prodhimi i pambukut në rritje, në Xinjiang të Kinës

Eksportet e Tajvanit në kontinent dhe Hong Kong rriten me 18.9 për qind në nëntor

Eksportet e Tajvanit në kontinent dhe Hong Kong rriten me 18.9 për qind në nëntor

Deputetja e Zelandës së Re shkon me biçikletë në spital për të lindur fëmijën

Deputetja e Zelandës së Re shkon me biçikletë në spital për të lindur fëmijën

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Pekin 2022/ Nis dëbora artificiale në Yangqing

Pekin 2022/ Nis dëbora artificiale në Yangqing

Ekuipazhi i anijes kozmike “Shenzhou-13” kryen me sukses misionin e parë jashtë stacionit hapësinor

Ekuipazhi i anijes kozmike “Shenzhou-13” kryen me sukses misionin e parë jashtë stacionit hapësinor