Fenomen i rrallë mes rrufesë dhe vullkanit

E publikuar: 17/03/2015 16:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Një turist ka arritur të kap momentin spektakolar të një vullkani japonez, në të cilin ka ndodhur një fenomen i rrallë mes rrufesë dhe vullkanit.

Pamjet janë kapur nga Marc Szeglat, 47, ku tregohet vullkani tejet aktiv Sakurajima në ishullin japonez të Kyushu.

Vullkani ka shpërthyer në një forme të sprejit – e ndjekur nga një bubullimë shurdhuese.

Sakurajima, e përkthyer si Cherry Island, ka shpërthyer në baza të rregullta që nga viti 1955 dhe është një rrezik i vazhdueshëm për qytetin e afërt të Kagoshima, e cila ka një popullsi prej mbi 600,000. Banorësh.