Escobar: Vuçiq është i përkushtuar për stabilitetin rajonal

E publikuar: 29/08/2022 23:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Përfaqësuesi special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se pas bisedës me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, mund të thotë se është plotësisht i përkushtuar për stabilitetin rajonal. Sipas tij, duhet të përdoret ai vullnet i mirë, i cili, sipas mendimit të tij, ekziston nga të dyja palët.

Në margjinat e Forumit Strategjik në Blad, Escobar tha se shpreson se nuk do të ketë nevojë të flitet për ndarje në Ballkanin Perëndimor.

Ai tregoi në një intervistë për Euronews Serbia se shumë njerëz në rajon janë të shqetësuar për orientimin e Serbisë, por se ai beson se anëtarësimi në BE është aspirata e Serbisë, transmeton Klankosova.tv.

“Unë me të vërtetë besoj dhe shpresoj se aspirata e Serbisë është që të jetë anëtare e plotë e BE-së dhe se nuk do të duhet të flasim për ndarje në Ballkanin Perëndimor. Pas bisedës me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, mund të them se ai është plotësisht i përkushtuar ndaj stabilitetit rajonal, se ai nuk dëshiron dhunë, të përdorë atë vullnet të mirë dhe vullnetin e mirë të palës tjetër, Kosovës, dhe shpresoj që liderët në rajon të dëgjojnë atë që (Presidentja e Komisionit Evropian) Ursula Von der Leyen tha se Ballkani Perëndimor me të vërtetë dëshiron të jetë pjesë e Bashkimit Evropian dhe se qytetarët e duan këtë hapësirë. Ne shohim optimizëm nga të gjitha anët”, tha Escobar.

Escobar, së bashku me ndërmjetësit evropianë, luajti një rol të rëndësishëm në arritjen e një marrëveshjeje për dokumentet pas një periudhe të gjatë tensioni në veri të Kosovës dhe përshkallëzimit në terren që ndodhi kur Prishtina u përpoq të zbatonte në mënyrë të njëanshme një masë në lidhje me targat serbe dhe serbe. dokumentet.

Si përfaqësues i ShBA-së, Escobar mori pjesë në raundin e dialogut të zhvilluar në Bruksel ku nuk u arrit marrëveshje, por edhe në diplomacinë e anijes që pasoi.

Në këtë proces, Escobar vizitoi Beogradin dhe Prishtinën javën e kaluar dhe mbajti një konferencë për media në Beograd ku shprehu shpresën e tij për arritjen e një marrëveshjeje.

Kreu i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, njoftoi të shtunën pasdite se një marrëveshje ishte arritur vërtet.

“Si pjesë e dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja, Serbia u pajtua të anulojë dokumentet e hyrjes/daljes për ata që kanë dokumente identiteti të Kosovës dhe Kosova u pajtua që të mos i prezantojë ato për ata që kanë letërnjoftime serbe”, njoftoi Borell në Twitter.

Serbët e Kosovës, si të gjithë qytetarët e tjerë, do të mund të udhëtojnë lirshëm ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duke përdorur kartat e tyre të identitetit. BE-ja sapo ka marrë garanci nga kryeministri Kurti për këtë, tha ai.

“Kjo është një zgjidhje evropiane. Ne i përgëzojmë të dy liderët për këtë vendim dhe udhëheqjen e tyre,” shtoi ai.

Sot filloi Forumi Strategjik dyditor i Bledit, i 17-ti me radhë, i cili këtë vit i kushtohet krizës së rendit shumëpalësh dhe gjetjes eventuale të përgjigjes së bashkësisë ndërkombëtare ndaj sfidave të reja gjeopolitike lidhur me pasojat e shkaktuara nga lufta në Ukrainë.