Escobar e Lajçak në Qeveri, Kurti s’del t’i pres te dera

E publikuar: 24/08/2022 15:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Kreu i Qeverisë Albin Kurti ka takuar dy emisarët e ShBA-së dhe BE-së për dialogun me Serbinë, raporton Ekonomia Online.

Kurti nuk doli t’i pres te dera, por në zyrën e tij ai ka pritur përfaqësuesin e Posaçëm i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shteteve të Bashkuara për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike dhe njëherësh i dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Paraprakisht dy emisarët kanë takuar presidenten Vjosa Osmani. Përderisa dy personat më të rëndësishëm në dialog do të takohen edhe liderë të opozitës.

Vizita e tyre vjen pas dështimit të arritjes së ndonjë marrëveshje në Bruksel më 18 gusht.