Ekonomia nuk është aq e thjeshtë, Qeveria nuk po di cilin drejtim ta ndjekë

30.10.2021 22:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ekonomia nuk është aq e thjeshtë, Qeveria nuk po di cilin drejtim ta ndjekë

“Rritja ekonomike tek ne ka ndodhur sepse qytetarët kanë shpresë e mendojnë të ardhmen më të mirë se të tashmen dhe më shumë preferojnë të shpenzojnë sesa të kursejnë.” thotë qeveria. E saktë në teorinë ekonomike. Konsumi rrit kërkesën agregate dhe rritet ekonomia. Ky togfjalësh i preferuar nga ekonomisti Keynes qëndron në çdo teori ekonomike.

Mirëpo në paragrafin e radhës qeveria thotë se parashikimet e rritjes së çmimeve janë ogurzeza. Kjo është totalisht në kundërshtim me çdo teori ekonomike e në kundërshtim edhe me paragrafin e parë.

Sic thotë edhe ekonomisti im i preferuar Keynes në librin e tij për punësimin, paranë dhe kamaten –Nje situate në të cilën rritja e kërkesës agregate e rrit koston e parasë dhe çmimet rriten në proporcion me shtimin e kërkesës, përdersia prodhimi mbetet konstant, quhet nga Keynesi i vetmi INFLACION I VërtetëKur qytetarët shpenzojnë më shumë dhe Prodhimi mbetet i njejtë ose zvogëlohet (pandemia)

Çmimet skanë si mos të rriten (sic shihet nga numrat) Keynes ngritjen e çmimeve në raste të tilla e quan kundërshtarin më të madh të zhvillimeve të shoqërisë. Ashtu sic propozon politika ekspansionare në kohë krizash, ai propozon shok politika kontraksionare në raste të tilla si te ne sot.

Apo me e thene ne stilin e tij – Me procesin e vazhdueshëm të inflacionit, qeveritë mund të konfiskojnë fshehurazi dhe të pavërejtur, një pjesë të pasurisë së qytetarëve.

Për më shumë e ka një pjesë shkëlqyese të shembullit të Rusisë e Leninit në ambient të tillë. Fajësimi i tregtarëve parashikohet nga Keynes si pasojë e pashmangshme.

Qeveria nuk po mundet me vendos se cilin drejtim po e ndjek. Të Keynesit me intervenim, të liberalëve pa intervenim apo të konstatimit pozitiv të çdo gjëje pozitiv e fajësimit për çdo gjë negative. Ekonomia nuk është aq e thjeshtë.

Rritja ekonomike është lajm shumë i mirë por në kombinim me rritjen enorme të çmimeve transferon kursimet nga qytetarët tek qeveria dhe i zvogëlon ato në përgjithësi, zvogëlon krijimin e kapitalit shtetëror, dhe bizneset i bën armiq edhe pse më pak të pasur se më herët, ndërsa mirëqenien në periudhën afatmesme e zvogëlon.

Në fund për krejt përkrahësit pa rezerve të qeverisë, dhe kundërshtarët pa pardon të qeverisë – shteti është i joni, jo i qeverisë, ekonomia është e jona dhe jo e qeverisë dhe buxheti është i joni e jo i qeverisë. Diskutimet ekonomike na përkasin të gjithëve. Përkrahja pa mendim dhe kundërshtimi me çdo çmim nuk na rrisin mirëqenien – përkundrazi

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale: Janë disa pista të hetimit

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale: Janë disa pista të hetimit

Abdixhiku për sulmin në Gllogjan: Më shumë se krim, autori të sillet para drejtësisë

Abdixhiku për sulmin në Gllogjan: Më shumë se krim, autori të sillet para drejtësisë

Miftaraj çuditet pse rasti në Gllogjan nuk po hetohet nga Prokuroria Speciale

Miftaraj çuditet pse rasti në Gllogjan nuk po hetohet nga Prokuroria Speciale

Memli Krasniqi: I tronditur nga sulmi makabër, autori të sillet para drejtësisë

Memli Krasniqi: I tronditur nga sulmi makabër, autori të sillet para drejtësisë

Zbulohen detaje të tjera: Vrasësi në Deçan i maskuar gjuajti në drejtim të autobusit

Zbulohen detaje të tjera: Vrasësi në Deçan i maskuar gjuajti në drejtim të autobusit

Pamje nga vendi i ngjarjes në Gllogjan: Autobusi ku mbetën të vrarë katër persona

Pamje nga vendi i ngjarjes në Gllogjan: Autobusi ku mbetën të vrarë katër persona

Reagon Haradinaj pas tragjedisë në Deçan: I trishtuar nga sulmi kriminal

Reagon Haradinaj pas tragjedisë në Deçan: I trishtuar nga sulmi kriminal

Dy nxënësit e vrarë janë nga fshati Gllogjan

Dy nxënësit e vrarë janë nga fshati Gllogjan

Tre viktimat në Gllogjan: Shoferi, një vajzë dhe një djal 17 vjeç

Tre viktimat në Gllogjan: Shoferi, një vajzë dhe një djal 17 vjeç