Shqiptari kapë pamje spektaulare të eklipsit në Mauritani (FOTO)

E publikuar: 20/03/2015 12:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Një fotograf, Agron Dragaj, ka kapur pamje spektakulare të eklipsit diellor në Mauritani, një shtet në kontinentin e Afrikës Veriore.

“Stages of partial eclipse in Nouakchott, Mauritania” ka shkruar ai.

Për më tepër shikoni foton.

ytetarë të shumtë kanë dal në sheshin “Skënderbe” për të përcjell Eklipsin Diellor. Ata përmes pajisjeve speciale të ofruara nga “Klubi i Astronomëve Amatorë të Kosovës”, do të kenë mundësin që të shohin kur Hëna do të kaloj në mes të Tokës dhe Diellit.

 

11:00 Eklipsi i Diellit- drejtëpërdrejtë nga sheshi “Skënderbeu” (Foto)

Eklipsi i plotë do të jetë i dukshëm në ishujt Faroe të Danimarkës dhe në arkipelagun Svalbard të Norvegjisë.

Eklipsi ka filluar në orën 9 e 37 minuta, ndërsa pritet të përfundojë në orën 11:56 minuta. Gjatë maksimumit do të shihen 43,5 për qind nga disku i Diellit.

Rekomandohet dhe kërkohet që eklipsi të shihet me syze speciale apo me maska për saldim me faktor mbrojtës më të lartë se 13.

Fenomeni kur Hëna zbret tek Dielli për herë të fundit ishte më 4 janar të vitit 2011, ndërsa eklipsi tjetër i pjesshëm që do të mund të shihet te ne pritet më 21 janar të vitit 2020.Eklipsin Diellor-pritja-700x467

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t34.0-12/11072584_10152332886617168_537679356_n.jpg?oh=868d6f5129f6b442c28347dda404f0a8&oe=550E4EBC&__gda__=1426947592_78e56c0da96d3e4d4571736d21878bea