Edita Tahiri: Koha e fundit që BE ta kushtëzoj Serbinë me sanksione ndaj Rusisë

E publikuar: 13/01/2023 14:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ish kryenegociatorja e Kosovës Edita Tahiri ka thënë se zyrtarë të lartë të shteteve të Bashkuara të Amerikës kërkuan nga Serbia që t`i vendos sanksione Rusisë.

Sipas Tahiti është koha e fundit që BE-ja ta kushtëzoj Serbinë, duke ia bërë të qarte se do ta ndal integrimin e Serbisë në BE nëse nuk vendos sanksione kundër Rusisë.

”Tash duhet edhe BE-ja ta kushtezoj Serbine, duke ia bere te qarte se do ta ndal integrimin e Serbise ne BE nese nuk vendos sanksione kunder Rusise. Keto dy politika te qarta amerikane dhe evropiane do ti hapin rruge marreveshjes finale me njohje reciproke! Pa u shkeputur nga Rusia, Serbia do te mbetet problemi i Ballkanit!”.