Edi Rama ia thotë në sy Zelenskyt: Ju mbështet edhe Kosova, të cilën Ukraina nuk e ka njohur (VIDEO)

15.06.2022 20:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Edi Rama ia thotë në sy Zelenskyt: Ju mbështet edhe Kosova, të cilën Ukraina nuk e ka njohur (VIDEO)

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, së bashku me kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviq, kanë qëndruar gjatë ditës së sotme në Ukrainë, ku janë pritur nga presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Në një konferencë të përbashkët për media, Rama ka përmendur edhe Kosovën, duke theksuar se Ukraina ende nuk e njeh atë, por se Kosova nuk ka hezituar ta mbështesë Ukrainën që nga fillimi i agresionit rus atje, shkruan lajmi.net.

Ai ka thënë se përkrah pesë vendeve të Ballkanit Perëndimor që kanë mbështetur Ukrainën, është edhe Kosova.

“Të gjitha ato janë rreshtuar në krah të Ukrainës, pavarësisht historive të ndryshme dhe marrëdhënieve me Rusinë. Të gjitha janë në mbështetje, por ka edhe një vend të gjashtë që Ukraina ende nuk e ka njohur, Kosova e cila pavarësisht kësaj po bën saktësisht të njëjtën gjë që po bëjnë të gjithë me sanksione dhe mbështetje të plotë. Çfarë do të thotë kjo? Do të thotë se jemi në një linjë të mirë përkufizuar, kjo është çfarë jemi dhe çfarë përfaqësojmë, e që besoj fort se është gjëja e duhur për t’u bërë”, ka thënë Rama.

VIDEO: https://fb.watch/dFUI2su5tY/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ashtu siç pritej, Vjosa Osmani ia aprovon Kurtit marrëveshjen me Serbinë

Ashtu siç pritej, Vjosa Osmani ia aprovon Kurtit marrëveshjen me Serbinë

Shala: Dokumenti i nënshkruar sot nuk mund të ratifikohet në Kuvend, e çuditshme si nuk u ndryshua asjgë nga marrëveshja e vitit 2013-2015

Shala: Dokumenti i nënshkruar sot nuk mund të ratifikohet në Kuvend, e çuditshme si nuk u ndryshua asjgë nga marrëveshja e vitit 2013-2015

Kurti: Po punojmë për krijimin e një politike kulturore, që do të rezultojë me demokraci dhe gjithpërfshirje

Kurti: Po punojmë për krijimin e një politike kulturore, që do të rezultojë me demokraci dhe gjithpërfshirje

Osmani për marrëveshjen për energjinë: E një rëndësie vendimtare, zbatimi hap kyç

Osmani për marrëveshjen për energjinë: E një rëndësie vendimtare, zbatimi hap kyç

Krasniqi për marrëveshjen për energjinë: Kurti po e kupton që proceset në të kaluarën ishin të dobishme

Krasniqi për marrëveshjen për energjinë: Kurti po e kupton që proceset në të kaluarën ishin të dobishme

Punimet në rrjet, këto zona do të mbesin pa rrymë

Punimet në rrjet, këto zona do të mbesin pa rrymë

Ambasada amerikane reagon pas marrëveshjes për energjinë – bën thirrje për angazhim në dialog

Ambasada amerikane reagon pas marrëveshjes për energjinë – bën thirrje për angazhim në dialog

Abdixhiku: Tash qytetarët ta dëgjojnë nga Kurti a po e legalizon Serbia ndikimin në Kosovë

Abdixhiku: Tash qytetarët ta dëgjojnë nga Kurti a po e legalizon Serbia ndikimin në Kosovë

​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Kurti takohet me të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë

Kurti takohet me të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Finlandës në Kosovë

“Paguar më 1999”, veterani Qeriqi befasohet nga klinika ku u kontrollua e bëri analiza

“Paguar më 1999”, veterani Qeriqi befasohet nga klinika ku u kontrollua e bëri analiza

Gjermania reagon pas marrëveshjes për energjinë: Mbështesim plotësisht hapat drejt normalizimit të marrëdhënieve

Gjermania reagon pas marrëveshjes për energjinë: Mbështesim plotësisht hapat drejt normalizimit të marrëdhënieve

Marrëveshja me Serbinë për rrymën, Anton Berisha ka një pyetje për Besnik Bislimin

Marrëveshja me Serbinë për rrymën, Anton Berisha ka një pyetje për Besnik Bislimin