Dumoshi e Ahmeti bisedojnë për Shtëpinë e Operës dhe Baletit

05.03.2020 12:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dumoshi e Ahmeti bisedojnë për Shtëpinë e Operës dhe Baletit

Ndërtimi i Shtëpisë së Operës dhe Baletit,  gjetja e një vendi më të përshtatshëm për ndërtim si dhe projekte të tjera në fushën e kulturës, kanë qenë temat e bisedës në takimin që ka zhvilluar Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi me kryetarin e Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti.

Dumoshi e Ahmeti, biseduan edhe për muzeun bashkëkohor, ndërtimin e sallës koncertale.

Ministrja Dumoshi tha se me kryetari Ahmeti do të takohen edhe një herë, për të biseduar më detajisht për tetarin e Operës dhe Baletit.  do të kenë edhe një takim më të detajuar  sidomos për teatrin e operës e baletit.

“Me kryetarin dhe drejtorët diskutuam edhe bashkërendimin në projekte të ndryshme. Biseduam  për teatrin e Operës dhe Baletit, për Muzeun bashkëohor, Stadiumin e qytetit, për  qendrën e tenisit që ministra do ta mbështesë. U morëm vesh ta kemi një takim më të gjere sidomos për teatrin e operës dhe baletit”, tha ajo.

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti tha që me ministren diskutuan për ndërtimin e sallës koncentrale si dhe Operës dhe baletit

“Kemi disktuar për temat të cilat janë të përbahskëta dhe edhe minstria nuk është që për herë të parë njihet me projektet. Tash kemi nevojë të koordinohemi për bashkëfinancime të ndryshme,  për aktivitete kulturore dhe projektet nacionale qoftë për sporitn apo për sallën koncentrat, pallatin e  operës dhe baletit. Kemi biseduar edhe për infastrukturën në mënyrë që të kemi më shumë salla.”, tha ai

Ahemti tha se për ndërtimin e teatrit të operës dhe baletit kanë një diskutim me Univeristetin e Prishtinës. Ai tha se duhet të jetë në një lokacion sa më të mirë.

“Kemi interes ta kemi teatrin e operës dhe baltetit  në një vend më të mirë. Do ishte mirë t’i bëjmë fondet bashkë. Besoj presim kalimin e buxhetit sa ndan qeveria. Ministria ka shpall konkus për dukjen e teatrit”, tha ai.

Ahmeti tha se prioritet do të kenë sallën koncentrale, por që kanë disa opsione se ku do të ndërtohet. “Për sallën koncentrale kemi disa opsione e cila do të jetë prioritet,

Ai tha se do ta presin edhe buxhetin që pastaj të kenë edhe një koordinim më të detajuar.

Ndryshe, që nga viti 2009, përveç gërmimeve të hapësirës dhe vënies së gurthemelit të Shtëpisë së Operës dhe Baletit, nuk është bërë asnjë punë në terren për realizimin e projektit./eo/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lajçak në takim virtual me Besnik Bislimin, dakordohen të bisedojnë sërish

Lajçak në takim virtual me Besnik Bislimin, dakordohen të bisedojnë sërish

Sindikalistët kërkojnë rritjen e pagës minimale

Sindikalistët kërkojnë rritjen e pagës minimale

Gjatë marsit pesë persona humbën jetën në aksidente trafiku

Gjatë marsit pesë persona humbën jetën në aksidente trafiku

Gazetari Binakaj lajmërohet nga Klinika e Mushkërive: Për 12 orë vdiqën 2 persona që i kisha në dhomë

Gazetari Binakaj lajmërohet nga Klinika e Mushkërive: Për 12 orë vdiqën 2 persona që i kisha në dhomë

17 të vdekur dhe 599 raste të reja me COVID-19

17 të vdekur dhe 599 raste të reja me COVID-19

Kryetari i Ferizajt jep detaje për arrestimin e 12 personave, në mesin e tyre 8 zyrtarë komunalë

Kryetari i Ferizajt jep detaje për arrestimin e 12 personave, në mesin e tyre 8 zyrtarë komunalë

Shefi i BE-së në Kosovë reagon pas zgjedhjes së drejtorit të ri të AKI-së

Shefi i BE-së në Kosovë reagon pas zgjedhjes së drejtorit të ri të AKI-së

Ministrja Haxhiu priti në takim shefin e misionit të OSBE-së, diskutojnë për adresimin e krimeve të luftës

Ministrja Haxhiu priti në takim shefin e misionit të OSBE-së, diskutojnë për adresimin e krimeve të luftës

Në fundjavë nis vaksinimi për punonjësit e sistemit të hotelerisë në Shqipëri

Në fundjavë nis vaksinimi për punonjësit e sistemit të hotelerisë në Shqipëri

Rrënohet një mbindërtim ilegal në lagjen “Bregu i Diellit” në Prishtinë

Rrënohet një mbindërtim ilegal në lagjen “Bregu i Diellit” në Prishtinë

Nis largimi i zyrave të partive politike nga pronat e komunës, Totaj: Pushteti i VV-së s’pati konsideratë

Nis largimi i zyrave të partive politike nga pronat e komunës, Totaj: Pushteti i VV-së s’pati konsideratë

Arrestohet Vali Corleone, në shtëpi i konfiskohen armë e kokainë

Arrestohet Vali Corleone, në shtëpi i konfiskohen armë e kokainë

Institucionet shëndetësore publike dhe private të bashkëpunojnë në digjitalizimin e kujdesit shëndetësor

Institucionet shëndetësore publike dhe private të bashkëpunojnë në digjitalizimin e kujdesit shëndetësor

Të hënën hapen gastronomia dhe qendrat tregtare, masat tjera po rishikohen

Të hënën hapen gastronomia dhe qendrat tregtare, masat tjera po rishikohen

KDI thirrje Kurtit e Osmanit: Vazhdimi i dialogut me Serbinë mos ta gjejë Kosovën pa strategji dhe platformë

KDI thirrje Kurtit e Osmanit: Vazhdimi i dialogut me Serbinë mos ta gjejë Kosovën pa strategji dhe platformë

Kurti thotë se shteti duhet ta shtojë kujdesin për personat me nevoja të veçanta

Kurti thotë se shteti duhet ta shtojë kujdesin për personat me nevoja të veçanta