Dua Lipa triumfoi mbrëmë në Brit Awards 2021

12.05.2021 08:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dua Lipa triumfoi mbrëmë në Brit Awards 2021

Ceremonia e rëndë e meshkujve të vitit 2020 u kthye me fitore për Arlo Parks, Haim dhe Billie Eilish, ndërsa Little Mix u bë fituese e parë e të gjitha grave në grupin britanik, shkruan The Guardian, transmeton lajmi.net.

Dua Lipa ka kryesuar fituesit në çmimet Brit 2021, duke bërë thirrje që Boris Johnson të miratojë “një rritje të drejtë page” për stafin e punonjësve shëndetësorë që janë në frontit, ndërsa ajo mori çmimin përfshirë atë kryesor të albumit britanik për albumin e saj Future Nostalgia.

Ajo gjithashtu fitoi çmimin për artistem solo femër, duke e çuar numrin e saj të përgjithshëm të çmimeve Brit në pesë dhe duke forcuar pozicionin e saj si një nga yjet më të suksesshëm dhe të vlerësuar kritikisht të muzikës britanike.

Duke marrë çmimin ajo tha: “Është shumë mirë të duartrokasësh për [stafin e frontit të NHS], por ne duhet t’i paguajmë ata”, ndërsa ia kushtoi çmimin e saj infermieres dhe pionieres së kujdesit shëndetësor Dame Elizabeth Anionwu.

Ajo më vonë ia kushtoi çmimin e saj të albumit Folajimi Olubunmi-Adewole, 20-vjeçari që vdiq pasi u përpoq të shpëtonte një grua që kishte rënë në lumin Thames në prill.

Ajo bëri thirrje që t’i jepej një çmim trimërie atij dhe Joaquin Garcia, i cili gjithashtu u përpoq në shpëtim dhe mbijetoi së bashku me gruan.

Çmimet Brit u kritikuan gjerësisht për paragjykimin e tyre të rëndë ndaj artistëve meshkuj, me vetëm një grua britanike, këngëtaren e muzikës pop Mabel, të nominuar në 25 lojëra elektronike në kategoritë e gjinive të përziera.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Rrëfimi i fundit i Titos: Kosova do rrënojë Jugosllavinë”

“Rrëfimi i fundit i Titos: Kosova do rrënojë Jugosllavinë”

Mediat turke: Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Mediat turke: Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Kurti tregon pse po shtrëngohen masat anti-Covid, përkundër që Kosova qëndron mirë në statistika

Kurti tregon pse po shtrëngohen masat anti-Covid, përkundër që Kosova qëndron mirë në statistika

E konfirmon qeveria: Kurti nuk e viziton SHBA-në këtë vit

E konfirmon qeveria: Kurti nuk e viziton SHBA-në këtë vit

Latifi zhvendoset nga Nju Jorku në Prishtinë për ta vazhduar punën si ministër i Shëndetësisë

Latifi zhvendoset nga Nju Jorku në Prishtinë për ta vazhduar punën si ministër i Shëndetësisë

Pandemia rrit numrin e rasteve sociale

Pandemia rrit numrin e rasteve sociale

Rastet e reja në 24 orët e fundit, publikohet raporti

Rastet e reja në 24 orët e fundit, publikohet raporti

ISI: Në janar SHBA-ja sanksionon rreth 50 politikanë e biznesmenë, përfshihet edhe Kosova

ISI: Në janar SHBA-ja sanksionon rreth 50 politikanë e biznesmenë, përfshihet edhe Kosova

Akuza të rënda ndaj komisionerit evropian: Hahn i përfshirë në afera korruptive

Akuza të rënda ndaj komisionerit evropian: Hahn i përfshirë në afera korruptive

“Ku e gjete që na e solle doktor?”/ Demokrati-Berishës: E more thri, e bëre morr, tani do të të hajë! Ka dy fjalë edhe për Yuri Kim

“Ku e gjete që na e solle doktor?”/ Demokrati-Berishës: E more thri, e bëre morr, tani do të të hajë! Ka dy fjalë edhe për Yuri Kim

Ganezja: Më martoi për letra, shqiptari do të më marrë fëmijën

Ganezja: Më martoi për letra, shqiptari do të më marrë fëmijën

Abbott: Qeveria të dëgjojë me kujdes shqetësimet e partnerëve ndërkombëtarë për procesin e Vettingut

Abbott: Qeveria të dëgjojë me kujdes shqetësimet e partnerëve ndërkombëtarë për procesin e Vettingut

Pacolli “provokon” Kurtin në lidhje me pikturat e vendosura në hollin e Kuvendit

Pacolli “provokon” Kurtin në lidhje me pikturat e vendosura në hollin e Kuvendit

Sonte pritet të lëshohet në punë Blloku A4 i Termocentralit ‘Kosova-A’

Sonte pritet të lëshohet në punë Blloku A4 i Termocentralit ‘Kosova-A’

Barrierat në shoqëri më të rënda se invaliditeti

Barrierat në shoqëri më të rënda se invaliditeti

Kurti-Jasharit: Ushtria si vazhdimësi e UÇK-së është shtylla mbi të cilën mbështetet Republika jonë

Kurti-Jasharit: Ushtria si vazhdimësi e UÇK-së është shtylla mbi të cilën mbështetet Republika jonë