Dritan Abazoviqi merret në pyetje nga policia

20.04.2021 18:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dritan Abazoviqi merret në pyetje nga policia

Rruga nuk do të emërojë shefat e qendrave të sigurisë në Mal të Zi, tha zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, duke komentuar reagimin e një pjese të publikut pasi Haris Gjurgjeviq u emërua shef i policisë në Pljevlja.

Pas dëgjimit në Departamentin Special të Policisë, Dritan Abazoviq tha se ishte e nevojshme të kontrollohej se për çfarë bëhej fjalë, dhe cilat ishin motivet e një reagimi të tillë nga publiku, dmth nëse ishin referenca profesionale apo personale që ishin, thotë ai, më pak të rëndësishme.

Ne nuk do të jemi në gjendje të funksionojmë nëse një opsion i caktuar politik, i cili nuk i pëlqen disa emërime, organizon protesta”, tha zëvendëskryeministri malazez, Abazoviq.

Nëse lëshimi profesional është arsyeja e protestës, pohoi ai, atëherë kjo është shqetësuese dhe duhet të merret parasysh, raporton rtcg.

“Nuk ka të paprekshëm, nuk ka problem t’i zëvendësojë ato nëse ka kushte për atë. Dhe unë dënoj mesazhet shoviniste dhe nacionaliste të dëgjuara nga një grup më i vogël njerëzish. Kjo nuk kontribuon në paqe dhe bashkëjetesë”, tha Abazoviq, duke shtuar se qytetarët sigurisht që kanë të drejtë të shprehin pakënaqësi, por që është e papranueshme nëse motivohet nga përkatësia fetare ose politike.

Kujtojmë se qytetarët protestuan mbrëmë përpara Qendrës së Sigurisë në Pljevlja për shkak të emërimit të Haris Gjurđeviq, si shefi i ri i policisë në atë qytet, ndërsa komitetet e Pljevlja të Nova, Demokratët, DNP dhe Lëvizja për Pljevlja kërkuan nga Qeveria të anulohet vendimi për emërimin e Gjurçeviqit.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mustafa: Si LDK nuk kemi koment negativ për deklaratat e Gërvalles

Mustafa: Si LDK nuk kemi koment negativ për deklaratat e Gërvalles

LDK e konsideron të ndërlikuar çështjen e padisë ndaj Serbisë për gjenocid

LDK e konsideron të ndërlikuar çështjen e padisë ndaj Serbisë për gjenocid

Hisen Berisha: Kadri Veseli e ka takuar shumë shpesh Rugovën në rezidencën e tij në Velani

Hisen Berisha: Kadri Veseli e ka takuar shumë shpesh Rugovën në rezidencën e tij në Velani

Milanoviq ironizon me Serbinë e zemëruar

Milanoviq ironizon me Serbinë e zemëruar

Raporti i ShBA-së: Kosova ka nevojë për një Ligj të ndryshuar për lirinë fetare

Raporti i ShBA-së: Kosova ka nevojë për një Ligj të ndryshuar për lirinë fetare

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Subvencionimi i pagave nga shteti: Ekzekutohen pagesat e para nga ministria e Financave

Subvencionimi i pagave nga shteti: Ekzekutohen pagesat e para nga ministria e Financave

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Për Mevmedin nuk ka ndihmë nga shteti

Për Mevmedin nuk ka ndihmë nga shteti

Tahiri i AAK-së për programin qeverisës të Kurtit: Nuk u përgjigjet pritjeve të qytetarëve

Tahiri i AAK-së për programin qeverisës të Kurtit: Nuk u përgjigjet pritjeve të qytetarëve

Kurti: Rritja e buxhetit për FSK-në do të jetë prioritet edhe në vitet e ardhshme

Kurti: Rritja e buxhetit për FSK-në do të jetë prioritet edhe në vitet e ardhshme

Ekspertët e pavarur të OBSh-së: Pandemia Covid-19 mund të ishte shmangur

Ekspertët e pavarur të OBSh-së: Pandemia Covid-19 mund të ishte shmangur

Ministri Mehaj priti në takim drejtorin e AKI-së, flasin për koordinim të ngushtë ndërinstitucional

Ministri Mehaj priti në takim drejtorin e AKI-së, flasin për koordinim të ngushtë ndërinstitucional

​Abdixhiku takohet me ambasadorin Rohde, përmend liberalizimin e vizave

​Abdixhiku takohet me ambasadorin Rohde, përmend liberalizimin e vizave

Republika Sërpska nuk i tërheq dekoratat për kriminelët e luftës

Republika Sërpska nuk i tërheq dekoratat për kriminelët e luftës

Hradinaj akuzon ministrin Mehaj: Po u ndalon makinat gjeneraleve te Ushtrisë

Hradinaj akuzon ministrin Mehaj: Po u ndalon makinat gjeneraleve te Ushtrisë