Dorëzohet Daçiqi, s’mund ta pengojmë Kosovën në anëtarësime

14.03.2015 15:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dorëzohet Daçiqi, s’mund ta pengojmë Kosovën në anëtarësime

Ministri i MPJ-së të Serbisë, Ivica Daçiq, për agjencinë e lajmeve “FonNet”,ka deklaruar sot se Serbinë e pret një betejë e vështirë për të ndalur anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare.

Kjo deklaratë e Daçiqit për mediet serbe vjen si përgjigje ndaj paralajmërimit të zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçit, për dërgimin e kërkesës për anëtarësim në Këshillin e Evropës dhe UNESCO.
“Nuk e kundërshtojmë të drejtën dhe nevojën që përfaqësuesit e autoriteteve në Prishtinë të marrin pjesë në takime të ndryshme rajonale, por e kundërshtojmë mundësinë që përmes këtyre anëtarësimeve të prejudikohet statusi i Kosovës”, ka thënë Daçiq.

Daçiq thotë se Serbia është kundër anëtarësimit të Kosovës në organizata të caktuara, me ç’rast do të nënkuptohej edhe prejudikimi i statusit të saj si shtet i pavarur, duke theksuar se në mesin e këtyre organizatave janë Këshilli i Evropës, Kombet e Bashkuara dhe OSCE.

Ai ka thënë se do t’i kushtohet vëmendje e posaçme marrëdhënieve tradicionalisht miqësore me vendet e Amerikës Latine, Afrikës dhe Azisë, duke shtuar se shumica e këtyre vende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, por se në ato po bëhet “një trysni e madhe” që ta bëjnë atë./Danas/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht