Dokumentari i Serbisë, kundër Kosovës në UNESCO, premierë në Paris

15.09.2017 10:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dokumentari i Serbisë, kundër Kosovës në UNESCO, premierë në Paris

Në Qendrën Kulturore të Serbisë në Paris sot (e premte) do të jepet premiera botërore e filmit dokumentar “Kosova – moment në civilizim”, i autorit Boris Malagurski. Ashtu siç e citojnë mediat serbe njoftimin, shfaqja bëhet në kuadër të fushatës së gjerë të shtetit serb kundër anëtarësimit të Kosovës në UNSCO. I pranishëm në këtë ceremoni do të jetë edhe drejtori i asaj që quhet Zyra për Kosovë e Metohi, Marko Gjuriq.

Nëse i gjithë dokumentari është në frymën e “trailerit” të lansuar në muajin gusht, autoritetet serbe kanë zgjedhur vepër propagandistike. Inserti prej 1 minutë e 25 sekondash hapet me një lloj krahasimi midis shqiptarëve dhe pjesëtarëve të ISIS-it. Nis me pamjet kur i ashtuquajturi Shteti Islamik i shkatërron tempujt antikë. Më pas ngrihet pyetja: “A e keni ditur se kjo po ndodh edhe në Evropë?” Shfaqjen pamjet e trazirave të vitit 2004.

“Shfaqja dhe promovimi i këtij filmi, realizimin e të cilit e ka bashkëfinancuar Zyra për Kosovë e Metohi pranë Qeverisë së Serbisë, ka për qëllim që përfaqësuesve të korit diplomatik në Paris, e në veçanti ambasadorëve të vendeve të tjera në UNESCO t’ua prezantojë trashëgiminë kulturorë serbe në Kosovë e Metohi, dhe është një pjesë e fushatës së gjerë të shtetit serb kundër pranimit të Kosovës në UNESCO”, thuhet në një komunikatë për media që është publikuar në mediat serbe.

Në bazë të raportimeve, pas shfaqjes do të mbahet edhe një tribunë “për trashëgiminë kulturore serbe në Kosovë e Metohi, në të cilën, krahas autorit të filmit, do të flasin edhe ambasadori i Serbisë ne UNESCO, Darko Tanaskoviq, dhe drejtori i Zyrës për Kosovë e Metohi, Marko Gjuriq”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Prokurori i specializuar dorëzon dosjen paraprake në rastin ndaj Thaçit, Veselit, Selimit e Krasniqit

Prokurori i specializuar dorëzon dosjen paraprake në rastin ndaj Thaçit, Veselit, Selimit e Krasniqit

Zyra e Presidencës reagon pasi Shërbimi Sekret serb e mori në pyetje Adriatik Kelmendin

Zyra e Presidencës reagon pasi Shërbimi Sekret serb e mori në pyetje Adriatik Kelmendin

Tony Blair: Nëse nuk jeni vaksinuar ndaj COVID-19, jeni idiotë

Tony Blair: Nëse nuk jeni vaksinuar ndaj COVID-19, jeni idiotë

Delegacioni afrikan thuhet se erdhi dje, Qeveria ende pa informacione

Delegacioni afrikan thuhet se erdhi dje, Qeveria ende pa informacione

Amerika me këshilltar për hetime në Ballkanin Perëndimor, Kosova ende e painformuar

Amerika me këshilltar për hetime në Ballkanin Perëndimor, Kosova ende e painformuar

Kamioni që po barte arka me Coca-Cola aksidentohet në Prishtinë

Kamioni që po barte arka me Coca-Cola aksidentohet në Prishtinë

Minxhozi i bindur se Rama e Kurti do t’i ndreqin marrëdhëniet, kërkon seriozitet për marrëveshjet

Minxhozi i bindur se Rama e Kurti do t’i ndreqin marrëdhëniet, kërkon seriozitet për marrëveshjet

Aida Dërguti thumbon VV-në pas kritikave ndaj Ganimete Musliut: Këtij lloji të opozitarizmit i ka prirë kryeministri Kurti

Aida Dërguti thumbon VV-në pas kritikave ndaj Ganimete Musliut: Këtij lloji të opozitarizmit i ka prirë kryeministri Kurti

Yllka Gashi: Hyrja në listën e ngushtë për Oscar veçse është historike (VIDEO)

Yllka Gashi: Hyrja në listën e ngushtë për Oscar veçse është historike (VIDEO)

Topi zbulon çfarë i kërkoi Tadiç për Kosovën: Ajo që nuk ndodhi atëherë po ndodh tani

Topi zbulon çfarë i kërkoi Tadiç për Kosovën: Ajo që nuk ndodhi atëherë po ndodh tani

“Zgjoi” vazhdon për “Oscar”, futet në listën e ngushtë bashkë me 14 filma tjerë ndërkombëtarë

“Zgjoi” vazhdon për “Oscar”, futet në listën e ngushtë bashkë me 14 filma tjerë ndërkombëtarë

Haxhiu, komunikata e Prokurorisë së Shtetit i duket sikur ajo nga Beogradi

Haxhiu, komunikata e Prokurorisë së Shtetit i duket sikur ajo nga Beogradi

Mushkolaj përplaset me Pecin: Prokurori sot është dashur të pres te dera, keni bërë akuza të rënda ndaj Musliut

Mushkolaj përplaset me Pecin: Prokurori sot është dashur të pres te dera, keni bërë akuza të rënda ndaj Musliut

Deklarohet Rada Trajkoviq pas aksionit të sotëm të Policisë së Kosovës në Komunën e Shtërpcës

Deklarohet Rada Trajkoviq pas aksionit të sotëm të Policisë së Kosovës në Komunën e Shtërpcës

Vuçiq premton ndihmë juridike për të arrestuarit në Shtërpcë

Vuçiq premton ndihmë juridike për të arrestuarit në Shtërpcë

Arrestohet një shtetas i Serbisë nën dyshimin e përfshirjes në veprën penale ‘dhënie e ryshfetit’

Arrestohet një shtetas i Serbisë nën dyshimin e përfshirjes në veprën penale ‘dhënie e ryshfetit’