Dhjetëra të vrarë në Afganistan – përfshirë nëntë gazetarë

30.04.2018 14:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dhjetëra të vrarë në Afganistan – përfshirë nëntë gazetarë

Dy sulme vetëvrasëse me bomba në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, lanë të vrarë të paktën 26 persona, duke përfshirë nëntë gazetarë, si dhe rreth 50 të plagosur. Grupi militant, Shteti Islamik, përmes agjencisë së lajmeve “Amaq” mori përgjegjësinë për sulmin më vdekjeprurës ndaj punonjësve të medies në Afganistan.

Mbikëqyrësi lokal i medieve, Komiteti i Sigurisë Gazetarëve të Afganistanit, duke konfirmuar tetë gazetarë viktima, dënoi ashpër këto sulme. Dy gazetare femra, njëra Mariam Tokhi nga Radio Evropa e Lirë, ishin në mesin e viktimave. Agjencia franceze e lajmeve AFP ka konfirmuar vdekjen e fotografit kryesor në Kabul, Shah Marai. Një stacion televiziv afgan, ‘1 TV News’, gjithashtu konfirmoi vrasjen e dy punonjësve në sulmet e së hënës.

Autoritetet afgane dhe dëshmitarët thanë se sulmi filloi gjatë orëve të hershme të mëngjesit nga njw sulmues vetëvrasës me motoçikletë duke e hedhur veten në erë në afërsi të një zyre të drejtorisë kombëtare të sigurisë.

Kur punonjësit e shpëtimit dhe ekipet e medies u mblodhën në vendin e ngjarjes disa minuta më vonë, një sulmues i dytë i veshur si gazetar shpërtheu eksplozivët e ngjitur në trupin e tij, duke shkaktuar shumicën e viktimave, tha zëdhënësi i policisë në Kabul, Hashmat Istanikzai.

“Ne dënojmë me fjalët termet më të fuqishme të mundshme sulmet frikacake në Kabul nga dy sulmues vetëvrasës që vranë dhe plagosën forcat afgane dhe qytetarët e pafajshëm afganë, duke përfshirë gazetarët”, tha gjenerali John Nicholson, i cili komandon forcat amerikane dhe misionin jo luftarak të NATO-s në vend .

Disa orë më vonë, zyrtarët afganë thanë se një sulm vetëvrasës me bombë vrau të paktën njëmbëdhjetë njerëz në provincën jugore të Kandaharit dhe plagosi 16 të tjerë, duke përfshirë pesë ushtarë rumunë. Një zëdhënës i policisë në këtë zonë i tha Zërit të Amerikës se sulmi kishte në shënjestër një autokolonë të forcave të huaja. Ai shtoi se të vrarët ishin të gjithë studentë në një seminar fetar aty pranë, apo në medrese.

Shpërthimi i fuqishëm gjithashtu plagosi nëntë civilë, duke përfshirë disa gra. Askush nuk e mori përgjegjësinë për sulmet në Kandahar, ku ushtria amerikane vepron në një bazë shumë të madhe. Provincat jugore të Afganistanit janë zonat ku kryengritësit taleban kontrollojnë territorin dhe shpesh kryejnë sulme ndaj forcave lokale dhe bashkëpunëtorëve të tyre ndërkombëtarë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Informatat e fundit të Prokurorisë: Po e intervistojmë secilin, është zbrazur pothuajse një karikator

Informatat e fundit të Prokurorisë: Po e intervistojmë secilin, është zbrazur pothuajse një karikator

Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Pas shfaqjes së variantit të ri, bien aksionet e naftës në tregjet globale

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Zyra e BE-së në Kosovë dënon ashpër sulmin në Gllogjan

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Kurti, ushtarëve të FSK-së: Ju jeni vazhdimësi e UÇK-së

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Reagimi ambasada amerikane pas krimit makabër në Gllogjan

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Serbia ua refuzon ministrave kosovarë kërkesën për vizitë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Kujdestares së klasës i dridhet zëri derisa e përshkruan nxënësen e saj që u vra mbrëmë

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Raporti i policisë: Sulmi në Gllogjan dyshohet se u krye me kallash, i dyshuari gjendet në arrati

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike gati 10%, remitencat deri në 15% më shumë

Guvernatori Mehmeti: Rritja ekonomike gati 10%, remitencat deri në 15% më shumë

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi