Çollaku i PD-së: Rama i ka shkaktuar Kosovës një dëm të jashtëzakonshëm në arenën ndërkombëtare

22.09.2021 23:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çollaku i PD-së: Rama i ka shkaktuar Kosovës një dëm të jashtëzakonshëm në arenën ndërkombëtare

Deputeti i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku dhe ekspertja e gjeopolitikës, Teuta Vodo janë përplasur mbi idenë e “Open Balkan”.

Sipas Çollakut, Rama e ka dëmtuar Kosovën në arenën ndërkombëtare duke promovuar Vuçiçin si kalorës të bashkëpunimit në Ballkan.

Ai tha se për interesa të tij të ngushta sulmoi publikisht të gjithë liderët në Kosovë, duke nisur nga Isa Mustafa, Ramush Haradinaj dhe Albin Kurti.

“I ka shkaktuar Kosovës një dëm të jashtëzakonshëm në arenën ndërkombëtare. Të gjithë e kanë cilësuar Ramën si tradhtar, por në fakt Rama ka qenë tregtar. Do ta shikoni që Rama do të afrohet me Albin Kurtin sepse Kurti është afruar me Uashingtonin”, tha ai.

Deputeti i PD shtoi se “në rast se ka një akt realisht Shqipëria e ndihmon Kosovën është dalja apo pezullimi derisa Serbia të njohë Kosovën”.

Gjithashtu ai tha se Shqipëria mund të vendosë veto dhe të bllokojë pjesëmarrjen e Serbisë në nismat rajonale deri në njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Teuta Vodo, eksperte e gjeopolitikës thotë se iniciativa e Open Balkan është keqkuptua. Ajo pranoi se “nga pikëpamja ekonomike kjo favorizon Serbinë, por kjo nuk krijon hegjemoni”.

“Rama është duke promovuar interesat e vendit të tij dhe iniciativa ishte më se interesante. Kosova ishte e ftuar që të bashkohej”, u shpreh Çollaku.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Abdixhiku kritikon Osmanin për sulmet ndaj BE-së: Raporte të tilla s’komentohen në konferenca

Abdixhiku kritikon Osmanin për sulmet ndaj BE-së: Raporte të tilla s’komentohen në konferenca

Memli Krasniqi: Qytetarët nuk pajtohen me qasjen arrogante të VV-së

Memli Krasniqi: Qytetarët nuk pajtohen me qasjen arrogante të VV-së

Këshilltari i Vjosa Osmanit i reagon Abelard Tahirit dhe Selim Selimit pas kritikave për vetingun

Këshilltari i Vjosa Osmanit i reagon Abelard Tahirit dhe Selim Selimit pas kritikave për vetingun

Presidentja viziton kampin ku po qëndrojnë afganët

Presidentja viziton kampin ku po qëndrojnë afganët

Arrestohet një 87-vjeçar për sulm seksual

Arrestohet një 87-vjeçar për sulm seksual

Treni godet për vdekje një person në Pejë

Treni godet për vdekje një person në Pejë

Ballazhi pas anulimit të zgjedhjeve në Han të Elezit: Suma do të turpërohet nga humbja që do t’i shkaktoj

Ballazhi pas anulimit të zgjedhjeve në Han të Elezit: Suma do të turpërohet nga humbja që do t’i shkaktoj

Nga e premtja, vaksinën kundër COVID mund ta merrni edhe në sheshin e Prishtinës

Nga e premtja, vaksinën kundër COVID mund ta merrni edhe në sheshin e Prishtinës

Këto janë rregullat për të kërkuar azil në Zvicër

Këto janë rregullat për të kërkuar azil në Zvicër

PZAP anulon zgjedhjet në Komunën e Hanit të Elezit – pati shitblerje të votave

PZAP anulon zgjedhjet në Komunën e Hanit të Elezit – pati shitblerje të votave

Haziri: LDK nuk do të ketë marrëveshje politike në bllok për balotazhin

Haziri: LDK nuk do të ketë marrëveshje politike në bllok për balotazhin

Asnjë i vdekur dhe 18 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Asnjë i vdekur dhe 18 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

KQZ vendos që të rinumërohen 23 vendvotime

KQZ vendos që të rinumërohen 23 vendvotime

Arrestohet ish-punonjësi i AKI-së, dyshohet se zbuloi informacione që rrezikuan sigurinë e Kosovës

Arrestohet ish-punonjësi i AKI-së, dyshohet se zbuloi informacione që rrezikuan sigurinë e Kosovës

Rritet edhe çmimi i druve në Kosovë

Rritet edhe çmimi i druve në Kosovë

Aktakuzë ndaj personit që dhunoi të miturën në shtëpinë e tij në Gjakovë

Aktakuzë ndaj personit që dhunoi të miturën në shtëpinë e tij në Gjakovë