CMG-ja përuron Kanalin Olimpik, kanali i parë sportiv televiziv satelitor 4K Ultra HD në botë 24/7

26.10.2021 17:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
CMG-ja përuron Kanalin Olimpik, kanali i parë sportiv televiziv satelitor 4K Ultra HD në botë 24/7

Grupi Mediatik i Kinës hap Kanalin e vet Olimpik, 25 tetor 2021

Presidenti i CMG-së, Shen Haixiong

Grupi Mediatik i Kinës (CMG) përuroi Kanalin e vet Olimpik të hënën – kanali i parë sportiv televiziv satelitor 4K me qartësi ultra të lartë në botë që transmeton 24 orë pa ndërprerje në të shtatë ditët e javës.

Si pjesë e bashkëpunimit strategjik midis CMG-së dhe Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (KON), Kanali i ri Olimpik është e vetmja platformë mediatike e autorizuar nga KON-i për të përdorur emrin dhe logon olimpike në pjesën kontinentale të Kinës, si edhe kanali i parë sportiv në botë që transmeton në platformën 4K me qartësi ultra të lartë dhe në platformën digjitale.

Të hënën pasdite u mbajt në Pekin ceremonia e përurimit të kanalit olimpik dhe platformës digjitale të CMG-së. Në ceremoni u lexua letra e urimit e presidentit kinez Xi Jinping dhe u transmetua një videomesazh nga presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar Thomas Bach.

Në letrën e tij të urimit, Xi Jinping-u vuri në dukje se kanali olimpik duhet të forcojë shkëmbimet e bashkëpunimin sportiv ndërkombëtar dhe njohjen e ndërsjellë të qytetërimeve dhe popujve, duke promovuar njohjen e ndërsjellë dhe shkëmbimet njerëzore mes Kinës dhe vendeve të tjera përmes lëvizjes olimpik.

Thomas Bach, president i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar

Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar Thomas Bach dërgoi urimet e tij për përurimin e Kanalit Olimpik të CMG-së, duke thënë se ai mund “të luajë një rol në çeljen një kapitulli tjetër në historinë e madhe sportive të Kinës”.

Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 2022 do të zhvillohen në tre zona konkurrimi në Pekin, Yanqing e Zhangjiakou nga 4 deri më 20 shkurt, të ndjekura nga Lojërat Paralimpike Dimërore nga 4 dhe 13 mars.(Artan)

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Florian Marku i pandalshëm, e mund Luisetton

Florian Marku i pandalshëm, e mund Luisetton

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë

Liverpooli i shkon West Hamit në formë, formacionet zyrtare

Liverpooli i shkon West Hamit në formë, formacionet zyrtare

Ish-ambasadori britanik O’Connell me fëmijët e tij shpalosin flamurin e Kosovës në një ndeshje të ragbit

Ish-ambasadori britanik O’Connell me fëmijët e tij shpalosin flamurin e Kosovës në një ndeshje të ragbit

Gabon sërish Atletico Madrid, nuk arrin më shumë se një barazim ndaj Levantes

Gabon sërish Atletico Madrid, nuk arrin më shumë se një barazim ndaj Levantes

CMG-ja përuron Kanalin Olimpik, kanali i parë sportiv televiziv satelitor 4K Ultra HD në botë 24/7

CMG-ja përuron Kanalin Olimpik, kanali i parë sportiv televiziv satelitor 4K Ultra HD në botë 24/7

Sportistët kosovarë për herë të tretë nuk lejohen të hynë në Serbi

Sportistët kosovarë për herë të tretë nuk lejohen të hynë në Serbi

Zyra Ndërlidhëse e Greqisë në Prishtinë: Karateistët pa viza Schengen s’u lejuan të hyjnë në Greqi, ata me viza po

Zyra Ndërlidhëse e Greqisë në Prishtinë: Karateistët pa viza Schengen s’u lejuan të hyjnë në Greqi, ata me viza po

Kina është e gatshme të bashkëpunojë me komunitetin ndërkombëtar për të demonstruar frymën e re olimpike ‘më shumë unitet’

Kina është e gatshme të bashkëpunojë me komunitetin ndërkombëtar për të demonstruar frymën e re olimpike ‘më shumë unitet’

Flaka Olimpike mbërrin në Kinë për Lojërat Dimërore të Pekinit 2022

Flaka Olimpike mbërrin në Kinë për Lojërat Dimërore të Pekinit 2022

Super çikat e Kosovës i mposhtin austriaket me rezultat 3:0

Super çikat e Kosovës i mposhtin austriaket me rezultat 3:0