CMG-ja: Kina jep kontribut për mbrojtjen e biodiversitetit në botë

09.10.2021 11:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
CMG-ja: Kina jep kontribut për mbrojtjen e biodiversitetit në botë

Biodiversiteti është një bazë e rëndësishme për mbijetesën dhe zhvillimin e njerëzimit. Si një nga vendet me biodiversitetin më të pasur në botë, Kina i kushton gjithmonë rëndësi mbrojtjes së biodiversitetit. Veçanërisht në dekadën e fundit, Kina ka këmbëngulur në zhvillimin e gjelbër dhe sistemi ligjor i mbrojtjes së mjedisit ekologjik është përsosur pandërprerë.

Libri i bardhë “Mbi mbrojtjen e biodiversitetit në Kinë”, njeh bashkësinë ndërkombëtare me masat dhe rezultatet në mbrojtjen e biodiversitetit dhe sqarohen masat të cilat kanë mundësuar që ekosistemi natyror në Kinë të përmirësohet në mënyrë të qëndrueshme. Sipas këtij dokumenti, tani 90 % e sistemit ekologjik tokësor dhe 71% e kafshëve dhe e bimëve të egra në Kinë janë mbrojtur siç duhet dhe numri i kafshëve të rrezikuara, si panda, elefanti aziatik etj. është shtuar pandërprerë. Nga viti 2000 deri në vitin 2017, rreth 25 % e sipërfaqes së re të gjelbëruar në botë gjendej në Kinë. Kina ka luajtur rolin më të madh në shtimin e pyjeve në botë.

Si një nga vendet nënshkruese të Konventës së Biodiversitetit të OKB-së, Kina e zbaton aktivisht këtë konventë. Njëkohësisht, nëpërmjet nismës “Një brez një rrugë”, mekanizmit të “bashkëpunimit Jug-Jug” etj., Kina zhvillon gjerësisht bashkëpunimin e shkëmbimet ndërkombëtare për të nxitur mbrojtjen e biodiversitetit në botë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deputetja e Zelandës së Re shkon me biçikletë në spital për të lindur fëmijën

Deputetja e Zelandës së Re shkon me biçikletë në spital për të lindur fëmijën

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Pekin 2022/ Nis dëbora artificiale në Yangqing

Pekin 2022/ Nis dëbora artificiale në Yangqing

Ekuipazhi i anijes kozmike “Shenzhou-13” kryen me sukses misionin e parë jashtë stacionit hapësinor

Ekuipazhi i anijes kozmike “Shenzhou-13” kryen me sukses misionin e parë jashtë stacionit hapësinor

Urat tërheqin turistë në krahinën malore Guizhou të Kinës

Urat tërheqin turistë në krahinën malore Guizhou të Kinës

Porti kufitar Xinjiang trajton 4900 trena mallrash Kinë-Evropë

Porti kufitar Xinjiang trajton 4900 trena mallrash Kinë-Evropë

Fillon funksionimin mega hidrocentrali i Kinës në lartësi të madhe

Fillon funksionimin mega hidrocentrali i Kinës në lartësi të madhe

Revolucioni i 1911-s i hapi rrugë ndryshimeve të thella

Revolucioni i 1911-s i hapi rrugë ndryshimeve të thella

CMG-ja: Kina jep kontribut për mbrojtjen e biodiversitetit në botë

CMG-ja: Kina jep kontribut për mbrojtjen e biodiversitetit në botë

Carrie Lam: Hong-Kongu vijon  me ritme të larta zhvillimi

Carrie Lam: Hong-Kongu vijon me ritme të larta zhvillimi

Kina do të lëshojë këtë vit satelitin e parë të eksplorimit diellor

Kina do të lëshojë këtë vit satelitin e parë të eksplorimit diellor

Zhvillohet Forumi “Zhongguancun” për vitin 2021

Zhvillohet Forumi “Zhongguancun” për vitin 2021

MPJ: Kina ka dhënë 1.2 miliardë doza vaksinash ose lëndë të para për më shumë se 100 vende e organizata ndërkombëtare

MPJ: Kina ka dhënë 1.2 miliardë doza vaksinash ose lëndë të para për më shumë se 100 vende e organizata ndërkombëtare

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë

8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë