Cilat janë mënyrat më të shëndetshme të gatimit të ushqimit

30.04.2018 23:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Cilat janë mënyrat më të shëndetshme të gatimit të ushqimit

Keni vendosur të ushqeheni shëndetshëm, mirëpo nuk jeni të sigurt si të gatuani ushqimin? Po ju japim disa këshilla të cilat do t’ju ndihmojnë që racionet e kuzhinës suaj të jenë të shëndetshme.

Nuk është me rëndësi vetëm çka hani. Mënyra e gatimit gjithashtu ka ndikim vendimtar në atë se sa është i shëndetshëm ushqimi juaj, transmeton Telegrafi.

Zgara

E çfarë tjetër mund ta sjellë kuzhinën në natyrë përveç një zgare? Një piknik apo një drekë e këndshme në oborr, tashmë s’mund të kuptohen nëse mungon zgara. Kjo metodë është më së miri të përdoret për përgatitje të mishit dhe peshkut.

Zgara duhet të jetë e nxehur mirë para gatimit. Temperatura pastaj mund të përshtatet me ngritjen apo uljen e llamarinës. Disa lloje të mishrave, si salsiçet ose suxhuku përmbajnë për së tepërmi yndyrë për skarë, por mishi më pak i yndyrshëm si mishi i pulës ka nevojë vetëm për pak vaj ose mund ta marinohet për të fituar lagështi.

Zgara po ashtu është zgjidhje e mirë për përgatitjen e perimeve si domatet, kërpudhat dhe specat.

Teli në zgarë

Bëhet fjalë për metodën e gatimit në rrjetën metalike, në temperaturë më të larë, zakonisht në zgarë. Metoda është e shpejtë dhe e shëndetshme dhe shfrytëzon më pak vaj sesa fërgimi dhe ushqimit i jep pamje atraktive.

Telat janë idealë për copat e imëta të mishti, si edhe për peshk. Peshku në rrjetë teli është mënyrë tradicionale e përgatitjes së ushqimit në disa vende bregdetare. Peshku, i cili thahet nga lagështia e tepërt, vendoset në rrjetin shumë të nxehur, dhe gjatë pjekjes lyhet me rozmarinë të lagur në vaj ulliri.

Kur piqet peshku, vendoset në pjatë derisa është ende i butë dhe i nxehtë dhe në të qitet përzierja e veçantë e vajit të ullirit shtëpiak, uthullës, hudhrës së prerë imët, majdanozit, kripës dhe piperit.

472719390

Gatimi në folie

Copa të ushqimit mund të mbështillen në folien e aluminit, dhe pastaj të zihen në mikrovalë ose në avull. Gjatë këtij procesi mbesin të gjitha aromat dhe nutrientët e nevojshëm.

Kjo është mënyrë e mirë për të përgatitur peshkun ose mishin me pak yndyrë, i cili në furrë ose skarë mund të thahet.

Gatimi në avull

Gatimi me avull është shumë më natyrale dhe që përshtatet mirë për të përgatitur ushqime të lehta, të shëndetshme e që për shkak të teknikës së thjeshtë i lë shijet thelbësore dhe teksturën e përbërësve që gatuhen të paprekur. Për këtë mënyrë gatimi e nevojshme është që ushqimin ta vendosni mbi ujin e nxehur që avullon.

Aroma natyrore, ngjyra, forma dhe tekstura, si edhe vitaminat dhe mineralet, në këtë mënyrë mbesin në ushqim, çka gatimin në avull e bën zgjidhje shumë të shëndetshme. Në ujë mund të shtohet edhe qepa e prerë, perimet e prera si selino ose kopra, copëza limoni, erëza të freskëta, ashtu që aromat e tyre përshkojnë ushqimin derisa gatuhet.

Edhe pse ushqimi mund të lyhet me mëlmesa para se të vihet në avull, kurrë mos i kripni perimet, sepse kripa do të tërheq materiet dhe vitaminat ushqyese. /Telegrafi

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Virusi që po përhapet tek fëmijët në Kosovë, kërkohet kujdes për higjienën

Virusi që po përhapet tek fëmijët në Kosovë, kërkohet kujdes për higjienën

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Zvicra njeh vaksinat kineze për certifikatën e COVID-19

Zvicra njeh vaksinat kineze për certifikatën e COVID-19

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Konfirmohet rasti i dytë i një personi që u shërua “natyrshëm” nga virusi HIV pa trajtim mjekësor

Konfirmohet rasti i dytë i një personi që u shërua “natyrshëm” nga virusi HIV pa trajtim mjekësor