Chollet ka kontaktuar Vuçiqin, tregon çfarë i ka kërkuar për situatën në Veri

E publikuar: 03/06/2023 22:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Derek Chollet

Këshilltari Special i Departamentit Amerikan të Shtetit Derek Chollet ka njoftuar në Twitter se ka komunikuar në telefon me Presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq.

Chollet ka treguar se Vuçiqit i ka kërkuar që t’i qetësojë serbët në Veri dhe t’i kthehet dialogut.

“Dje e inkurajova Presidentin Vuçiq që t’i kërkojë serbëve të Kosovës të jenë të qetë, të marrë hapa që ndihmojnë zbutjen e krizës në pjesën veriore të Kosovës dhe të kthehet në rrugën e normalizimit dhe angazhimit konstruktiv në dialogun e lehtësuar nga BE”, ka shkruar Chollet.

Ndryshe, me Vuçiq ka komunikuar edhe Zëvendësi i Jake Sullivan, Jon Finer, nga Shtëpia e Bardhë, i cili i ka shprehur shqetësimin e SHBA-së për situatën e tensionuar në veri të Republikës së Kosovës. Finer ka bërë thirrje që të dy palët të marrin hapa për deeskalimin e situatës.

Gjithashtu, njeriu i Joe Biden i ka kërkuar Qeverisë së Serbisë që të tërheqë forcat ushtarake të stacionuara në afërsi të kufirit dhe të ulë gjendjen e gatishmërisë dhe gjithashtu t’iu bëjë thirrje protestuesve të qëndrojnë paqësorë në veri të Kosovës.

“Z. Finer përsëriti se Shtetet e Bashkuara presin që të dyja palët të riangazhohen në dialogun e lehtësuar nga BE dhe të zbatojnë plotësisht marrëveshjen e normalizimit të arritur në Bruksel dhe Ohër në fillim të këtij viti”, thuhet në njoftimin e Shtëpisë së Bardhë.