Bushati: Scholz, prerazi mbështeti anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

22.06.2022 23:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bushati: Scholz, prerazi mbështeti anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Ish-kryediplomati i Shqipërisë, Ditmir Bushati e ka mirëpritur qëndrimin e vendosur të Gjermanisë dhe kancelarit të saj, Olaf Scholz për anëtarësimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.

Ai ka shkruar se Gjermania po përcjell edhe me veprime qëndrimet e saj, duke treguar gatishmëri për t’i bërë ndryshmet e nevojshme, në mënyrë që BE-ja të jetë gati për zgjerim.

“Qëndrim i qartë i kancelarit të Gjermanisë në prag të mbledhjes së Këshillit i BE-së gjatë debatit në Bundestag. Prerazi në favor të anëtarësimit të Ballkanit Perëndimor në BE dhe nevojës për ndryshimet e nevojshme të marrëveshjeve për ta përgatitur BE-në për zgjerim të mëtejmë. Më shumë votime me shumicë të thjeshtë, respekt për demokracinë dhe sigurim i instrumenteve për mbrojtjen e sundimit të ligjit”, ka shkruar Bushati në Twitter.

Shpresat janë që gjatë mbledhjes së Këshillit i BE-së të hapet debati edhe për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Sot, edhe deputetja holandeze Kati Piri, ka thënë se disponimi i Holandës për liberalizimin e vizave për Kosovën po ndryshon.

Holanda ishte një prej shteteve më skeptike dhe penguese të qëllimit gjatë të synuar të Kosovës për liberalizim vizash.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bushati: Scholz, prerazi mbështeti anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Bushati: Scholz, prerazi mbështeti anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Gërvalla nga radio gjermane i bën thirrje BE-së për liberalizim vizash nesër

Gërvalla nga radio gjermane i bën thirrje BE-së për liberalizim vizash nesër

Haziri: Tri sondazhe e nxjerrin LDK-në para PDK-së më 25% rritje, VV-ja ka rënie të madhe

Haziri: Tri sondazhe e nxjerrin LDK-në para PDK-së më 25% rritje, VV-ja ka rënie të madhe

Vëmendja e përqendruar tek Parlameni i Bullgarisë

Vëmendja e përqendruar tek Parlameni i Bullgarisë

Çmimet e papërballueshme, Biden bën thirrje për heqjen taksës së karburanteve në SHBA

Çmimet e papërballueshme, Biden bën thirrje për heqjen taksës së karburanteve në SHBA

Kurti: Duam dhe duhet t’i thellojmë marrëdhëniet e shkëlqyera me Gjermaninë

Kurti: Duam dhe duhet t’i thellojmë marrëdhëniet e shkëlqyera me Gjermaninë

Vllahiu: Kurti e ka marrë vesh që realiteti nuk është ajo që shkruhet në libra

Vllahiu: Kurti e ka marrë vesh që realiteti nuk është ajo që shkruhet në libra

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti dëmton skemën pensionale

Konjufca: Tërheqja e mjeteve nga Trusti dëmton skemën pensionale

Shpresë për vizat, deputetja holandeze jep lajmin: Në Holandë po ndryshon disponimi

Shpresë për vizat, deputetja holandeze jep lajmin: Në Holandë po ndryshon disponimi

Dy ditët vendimtare për vizat, a do të festojë Kosova apo do të zhgënjehet edhe një herë

Dy ditët vendimtare për vizat, a do të festojë Kosova apo do të zhgënjehet edhe një herë

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

Deputetja e VV-së: “Elektrosever” do të jetë veç furnitor, duke respektuar ligjet e Kosovës

Deputetja e VV-së: “Elektrosever” do të jetë veç furnitor, duke respektuar ligjet e Kosovës

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Koloneli që bartë çantën e Putinit me kodet e armëve bërthamore, qëllohet me armë në shtëpinë e tij

Punime në rrjet, KEDS-i tregon cilat zona do të mbesin pa rrymë

Punime në rrjet, KEDS-i tregon cilat zona do të mbesin pa rrymë

Caktohet seanca e parë e Apelit të Speciales ndaj Gucatit e Haradinajt

Caktohet seanca e parë e Apelit të Speciales ndaj Gucatit e Haradinajt

Musliu: Mazhoranca në luftë me vetveten, duan të votojnë për Trustin, lideri i tyre suprem i thërret për rezistencë

Musliu: Mazhoranca në luftë me vetveten, duan të votojnë për Trustin, lideri i tyre suprem i thërret për rezistencë