Biznesmeni serb : I falënderohem familjes Haradinaj dhe Thaçi

18.03.2015 13:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Biznesmeni serb : I falënderohem familjes Haradinaj dhe Thaçi

Biznesmeni dhe politikani serb, Bogolub Karic, ne emisionin special në TV PINK dhe TV Happy të Beogradit, të cilat emisione patën shikueshmëri që nuk mbahet mend sepse më shumë se tre milion e gjysmë njerëz shikuan ketë emision, vecanarishte ka folur për faktin se bashkëqytetaret e tij në Kosovë e mbajtën dhe e mbajnë fjalën e dhëne ashtu siç ka bere familja Nikqi nga Rugova e Pejës e cila me vite ka mbrojtur Patrijarkan e Pejës.

Bogolub Kariq në emision shprehu falënderim të veçante familjes se Ramush Haradinajt e cila siç tha Kariq, me sakrificën e saj vetanake ka mbrojtur manastiret e Patrijarkanes se Pejës dhe Deçanit në kohën kur shumë kisha dhe manastire në Kosovë ishin cak i sulmeve. Karic gjithashtu theksoi rendësin e Marrëveshjes se Brukselit  te cilën e kane arritur  Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuqiq duke e vlerësuar si shumë të rëndesishëm për te ardhmen e dy popujve.

Kariq tha se nevojitet angazhim maksimal për ripertrirjen e marrëdhënieve ekonomike dhe vazhdim të marrëdhënieve ekonomike në mes të shqiptarve dhe serbeve sepse sipas tij ky bashkëpunim është rruga me e shkurtër e tejkalimit te situatës se vështirë politike.

Kariq konsideron qe ngritja e ekonomisë do ti pajtonte qytetaret dhe do tu mundësonte jete te dinjitetshme dhe te mire, transmeton pm.

Biznismeni Kariq tha se Kosova mund te behet ura me e mire e bashkëpunimit të Serbisë me Shqipërinë, thuhet ne kumtesën e zyrës për media te biznesmenit Bogolub Kariq.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Shala: Dokumenti i nënshkruar sot nuk mund të ratifikohet në Kuvend, e çuditshme si nuk u ndryshua asjgë nga marrëveshja e vitit 2013-2015

Shala: Dokumenti i nënshkruar sot nuk mund të ratifikohet në Kuvend, e çuditshme si nuk u ndryshua asjgë nga marrëveshja e vitit 2013-2015

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Borrell uron Kurtin dhe Vuçiqin për nënshkrimin e marrëveshjes për energji: Ky është një hap i rëndësishëm

Reagon Kurti: Marrëveshja për energjinë rezultat i punës sonë, rryma në Veri do të faturohet

Reagon Kurti: Marrëveshja për energjinë rezultat i punës sonë, rryma në Veri do të faturohet

Marrëveshje e re për zbatim të marrëveshjes ekzistuese për energjinë

Marrëveshje e re për zbatim të marrëveshjes ekzistuese për energjinë

Gërvalla: Nuk po detyrojmë askënd të votojë për ne për t’u anëtarësuar në Këshill të Evropës

Gërvalla: Nuk po detyrojmë askënd të votojë për ne për t’u anëtarësuar në Këshill të Evropës

Zemaj: Kurti po ndihet inferior ndaj Ramës

Zemaj: Kurti po ndihet inferior ndaj Ramës

“Shumë investitorë janë tërhequr”, Rukiqi në Top Story: Problem tjetër është siguria juridike për investimet

“Shumë investitorë janë tërhequr”, Rukiqi në Top Story: Problem tjetër është siguria juridike për investimet

Kurti: Aq sa na bashkon historia aq duhet të na lidhë bashkëpunimi institucional në çdo fushë

Kurti: Aq sa na bashkon historia aq duhet të na lidhë bashkëpunimi institucional në çdo fushë

Takimi i Bislimit me Petkoviq nesër në Bruksel, Vuçiq: Nëse pala tjetër nuk shpik diçka…

Takimi i Bislimit me Petkoviq nesër në Bruksel, Vuçiq: Nëse pala tjetër nuk shpik diçka…

Kurti: Është më e udhës t’i takoj avokatët mbrojtës të të paraburgosurve në Hagë

Kurti: Është më e udhës t’i takoj avokatët mbrojtës të të paraburgosurve në Hagë

Këto janë të gjitha marrëveshjet e nënshkruara sot midis Kosovës dhe Shqipërisë

Këto janë të gjitha marrëveshjet e nënshkruara sot midis Kosovës dhe Shqipërisë

Dialogu vazhdon me pritje për marrëveshje konkrete

Dialogu vazhdon me pritje për marrëveshje konkrete

​Von Cramon ripërsërit: Të liberalizohen vizat për Kosovën

​Von Cramon ripërsërit: Të liberalizohen vizat për Kosovën

Osmani: Autorët e krimeve serbe duhet të dalin para drejtësisë

Osmani: Autorët e krimeve serbe duhet të dalin para drejtësisë

Konjufca takon në Hagë Thaçin e Veselin

Konjufca takon në Hagë Thaçin e Veselin