Biden amerikanëve që ndodhen në Afganistan: Do t’ju rikthejmë në shtëpi

20.08.2021 21:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Biden amerikanëve që ndodhen në Afganistan: Do t’ju rikthejmë në shtëpi

Në një kohë kur zhvillimet në Afganistan po krijojnë të dhëna të reja në fushën diplomatike, presidenti amerikan, Joe Biden, theksoi se SHBA janë në kontakt me talibanët, ndërsa sqaroi se në rast sulmi, do të ketë një përgjigje të menjëhershme dhe të ashpër nga Uashingtoni.

“Kemi bërë një proces të rëndësishëm”, thotë Biden, duke theksuar se SHBA ka siguruar aeroportin e Kabulit dhe po vazhdon me evakuimin e civilëve.

“Ky është një nga fluturimet më të mëdha, më të vështira në histori”, thotë ai.

“Më lejoni të jem i qartë. Ne do të lejojmë të shkojë në shtëpi, çdo amerikan që dëshiron të kthehet”, zotohet ai.

“Nuk mund të premtoj se cili do të jetë rezultati përfundimtar për shkak të rrezikut në terren. Kemi parë imazhe tronditëse të njerëzve në panik që vrapojnë në dëshpërim. Ata janë të tmerruar. Të paktën 5,000 trupa amerikane janë vendosur në aeroportin e Kabulit, me numrin që pritet të rritet në 6,000.”

Presidenti amerikan u përqendrua gjithashtu në operacionin e madh për evakuimin e sigurt të qytetarëve amerikanë nga Afganistani.

Ndërsa Presidenti Biden më parë ka fajësuar afganët për dështimin e Shteteve të Bashkuara për të evakuuar më shumë aleatë përpara marrjes së papritur të pushtetit nga talebanët këtë muaj, zyrtarët amerikanë i thanë agjencisë Associated Press se diplomatët amerikanë kishin kërkuar zyrtarisht javë më parë që administrata Biden të shtonte përpjekjet e evakuimit.

Dhjetëra mijëra njerëz mbeten për t’u evakuuar përpara afatit të 31 gushtit të Shteteve të Bashkuara për të tërhequr trupat e saj nga vendi, megjithëse ritmi u shtua shpejt. Një zyrtar i mbrojtjes tha se rreth 5,700 njerëz, përfshirë rreth 250 amerikanë, u evakuuan nga Kabuli me 16 avionë transporti C-17. Gjatë dy ditëve të mëparshme, rreth 2,000 njerëz në ditë u transportuan me avion.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB: Të përmbyllet misioni i UNMIK-ut, dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB: Të përmbyllet misioni i UNMIK-ut, dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Osmani në KS të OKB-së: 22 vite më parë ju kam përcjellë në TV si refugjate e ikur nga ushtria e Serbisë, sot si Presidente e Kosovës

Osmani në KS të OKB-së: 22 vite më parë ju kam përcjellë në TV si refugjate e ikur nga ushtria e Serbisë, sot si Presidente e Kosovës

Gjykata jep detaje për lirimin e Enver Sekiraqës në arrest shtëpiak

Gjykata jep detaje për lirimin e Enver Sekiraqës në arrest shtëpiak

Ekskluzive/ Sondazhi i UBO-s: Arben Vitia i pari, Uran Ismaili renditet i dyti

Ekskluzive/ Sondazhi i UBO-s: Arben Vitia i pari, Uran Ismaili renditet i dyti

Shefi i UNMIK-ut: Policia ka hedhur gaz lotsjellës dhe granta dore në shtëpitë e tyre

Shefi i UNMIK-ut: Policia ka hedhur gaz lotsjellës dhe granta dore në shtëpitë e tyre

Murati: Nga ky muaj, nënat që kanë lindur fëmijë nga viti 2015 e tutje mund të aplikojnë për shtesa

Murati: Nga ky muaj, nënat që kanë lindur fëmijë nga viti 2015 e tutje mund të aplikojnë për shtesa

Borell pas vizitës në Washington, fton Kurtin dhe Vuçiqin në Bruksel

Borell pas vizitës në Washington, fton Kurtin dhe Vuçiqin në Bruksel

Në takimin Borrell dhe Blinken u diskutua për vazhdimin e procesit të dialogut

Në takimin Borrell dhe Blinken u diskutua për vazhdimin e procesit të dialogut

Kurti priti në takim ambasadorin jorezident të Kanadasë për Kosovë, Alan Bowman

Kurti priti në takim ambasadorin jorezident të Kanadasë për Kosovë, Alan Bowman