Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

13.10.2021 22:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Revista “Variety”, më 14 prill 1993, në faqen 75 ka botuar intervistën e gazetares Deborah Young me aktorin e famshëm shqiptar, Bekim Fehmiun. Shkrimi është si më poshtë.

“I vetmi superyll i vërtetë i dalë ndonjëherë nga Jugosllavia, aktori i filmit dhe teatrit, Bekim Fehmiu, është i njohur më së shumti për karrierën e tij unike në Hollivud – si plejboj amerikano-jugor te ‘Aventurierët’ e ‘Paramount’-it më 1970.

Ai ishte gati për një kalim në Hollivud, pasi u bë yll ndërkombëtar me ‘Mbledhësit e puplave’. Ky shans i erdhi në momentin e fundit, kur një aktor rus, cigan i vërtetë, u largua.

Dy dekada më parë Fehmiu e vizitoi botën si superyll i ardhshëm. Tani përpiqet të mbijetojë në një Beograd të shkatërruar nga lufta, si shqiptar i izoluar dhe i rrethuar nga lufta.

Kur ‘Mbledëshit …’ morën çmim të madh në Kanë, dhe një audiencë amerikane më 1968, Fehmiu papritmas kërkohej. Gruaja e Dino De Laurentisit, Silvana Mangano, donte që ai të luante me të te ‘Edipi mbret’, por një angazhim tjetër e prishi atë projekt. Ndërkohë, gruaja dhe djali i Lewis Gilbertit panë ‘Mbledhësit …’ dhe regjisori i dha atij rolin e vrasësit të zonjave – Dax Xenos te ‘Aventurierët’.

Fatkeqësisht, kur gjithçka u tha dhe u bë, Fehmiu kaloi nga ‘Mbledhësi i lumtur’ në një fatkeq. Filmi prej 15 milion dollarësh – një nga më të shtrenjtët të realizuar deri në atë kohë – dështoi; Fehmiu mori përsipër një pjesë të madhe të fajit. Ai i shuajti shpresat e tij në Hollivud.

‘Gabimi i madh i Gilbertit ishte të qenit shumë besnik ndaj romanit të Harold Robbins’, thotë Fehmiu, duke u kthyer prapa në kohë. ‘E bëri atë sikur të ishte duke përshtatur ‘Luftën dhe Paqen’’.

Si 57 vjeçar, Fehmiu jeton në kryeqytetin serb, në Beograd. Edhe ai luajti rregullisht role dytësore në bashkëprodhime të huaja dhe pavarësisht se ishte ylli më i madh i Jugosllavisë në vitet 1960’70, një aksident i rëndë automobilistik e pengoi atë të interpretonte – nga viti 1978 deri në 1981. Edhe pse herë pas here ka xhiruar filma ose seriale televizive jashtë vendit, mendja e tij është fiksuar në luftën që ka copëtuar vendin e tij.

‘Nuk jam i interesuar të aktroj për momentin’, tha Fehmiu për ‘Variety’. ‘Jam shumë i shqetësuar për të gjithë situatën këtu’.

Ai aktualisht mbështet shkollimin e katër të afërmve të tij pasi lufta shkaktoi mbylljen e disa shkollave. ‘Duhet të bësh punën tënde në çdo mënyrë që mundesh’.

Fehmiu pranon se jeta nuk është e lehtë për të si shqiptar në Serbi. Ai jeton me gruan e tij dhe dy djem, njëri prej të cilëve, Uliksi, është aktor i ri në ngritje. Por, pavarësisht luftës dhe persekutimit të grupeve etnike, Fehmiu thotë se nuk do të largohet nga Beogradi. ‘Arratisja është gabimi më i madh. Ka serbë, shumë progresistë, por shumica e intelektualëve janë larguar nga vendi. Unë do të qëndroj dhe do të vdes këtu nëse kjo është e nevojshme”. /Darsiani/ Nga: Aurenc Bebja

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zveçan: Dëgjohen të shtëna me armë zjarri gjatë aksionit të policisë dhe doganës

Zveçan: Dëgjohen të shtëna me armë zjarri gjatë aksionit të policisë dhe doganës

Ministria e Financave me njoftim të rëndësishëm për përfituesit e skemave pensionale dhe sociale

Ministria e Financave me njoftim të rëndësishëm për përfituesit e skemave pensionale dhe sociale

Reagon Sveçla pas aksionit ku u konfiskuan afro 70 kilogramë heroinë

Reagon Sveçla pas aksionit ku u konfiskuan afro 70 kilogramë heroinë

Bislimi: Do të jem personi i dytë në Evropë që do ta di datën e takimit mes Kurtit e Vuçiqit

Bislimi: Do të jem personi i dytë në Evropë që do ta di datën e takimit mes Kurtit e Vuçiqit

Kancelari Scholz pritet të vizitojë Kosovën dhe Serbinë më 10 qershor

Kancelari Scholz pritet të vizitojë Kosovën dhe Serbinë më 10 qershor

Vuçiq dhe Hill pajtohen që përpjekjet të përqendrohen në dialogun Kosovë-Serbi

Vuçiq dhe Hill pajtohen që përpjekjet të përqendrohen në dialogun Kosovë-Serbi

Gjykata në Kiev e dënon me burgim të përjetshëm ushtarin rus 21-vjeçar

Gjykata në Kiev e dënon me burgim të përjetshëm ushtarin rus 21-vjeçar

Presidentët shqiptarë: Kuvendi i Junikut platforma më e pastër kombëtare për çlirim

Presidentët shqiptarë: Kuvendi i Junikut platforma më e pastër kombëtare për çlirim

Aksioni “Gropa”, Prokuroria thërret konferencë të jashtëzakonshme

Aksioni “Gropa”, Prokuroria thërret konferencë të jashtëzakonshme

Stavileci: Qeveria të zbatojë vendimin për uljen e çmimit të energjisë

Stavileci: Qeveria të zbatojë vendimin për uljen e çmimit të energjisë

Muja: Kërkesa e PDK-së për rrëzimin e vendimit të ZRrE-së është e paligjshme, opozita po kërkon kolaps energjetik

Muja: Kërkesa e PDK-së për rrëzimin e vendimit të ZRrE-së është e paligjshme, opozita po kërkon kolaps energjetik

Të enjten seanca e radhës, Gashi: Pritet shkarkimi i Bordit të ZRRE-së nga Komisioni përkatës

Të enjten seanca e radhës, Gashi: Pritet shkarkimi i Bordit të ZRRE-së nga Komisioni përkatës

Autobusi nga Kosova me 80 turistë përplaset në Vlorë (Video)

Autobusi nga Kosova me 80 turistë përplaset në Vlorë (Video)

Avokati i Popullit: Vendimi i ZRRE-së për të përjashtuar konsumatorët e veriut nga tarifat e reja të energjisë është diskriminues

Avokati i Popullit: Vendimi i ZRRE-së për të përjashtuar konsumatorët e veriut nga tarifat e reja të energjisë është diskriminues

Qindra gra përfituan nga programi “Gratë në energji”, Osmani: Kosova ka nevojë për profesionistë të sektorit të energjisë

Qindra gra përfituan nga programi “Gratë në energji”, Osmani: Kosova ka nevojë për profesionistë të sektorit të energjisë

Dështon raundi i dytë për zgjedhjen e Presidentit të Shqipërisë

Dështon raundi i dytë për zgjedhjen e Presidentit të Shqipërisë