BE-Serbisë: Normalizimi i raporteve me Kosovën kusht për anëtarësim

14.12.2021 13:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BE-Serbisë: Normalizimi i raporteve me Kosovën kusht për anëtarësim

Komisioneri Evropian për Zgjerim Oliver Varhelyi tha se hapja e katër kapitujve me BE-në paraqesin një sinjal të fortë politik të përkushtimit të Bashkimit Evropian për pranimin e Serbisë në bllok dhe se sundimi i ligjit dhe normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën mbeten kyçe për procesin e anëtarësimit.

Duke folur në një konferencë për shtyp pas konferencës ndërqeveritare Serbi-BE, eurokomisioneri tha se negociatat për një grup, të përbërë nga katër kapituj, po hapen për herë të parë.

Kështu, siç shtoi ai, Serbia po bën një hap tjetër të rëndësishëm drejt anëtarësimit në BE.

Edhe sekretari shtetëror në Ministrinë për Punë të Jashtme të Sllovenisë, Gasper Dovzan, vendi i të cilit e ka në udhëheqje presidencën e Bashkimit Evropian ndan të njëjtin mendim me Varhelyi sa i përket çështjes së normalizimit të raporteve të Serbisë me Kosovën dhe rrugën e saj drejt integrimit evropian.

“Hapja në të njëjtën kohë e katër kapitujve sjell dinamizëm shtesë në negociatat për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian”.

Kapitujt 14 (politika e transportit), 15 (energjia), 21 (rrjetet trans-evropiane) dhe 27 (mjedis) janë hapur sot brenda grupit 4, i cili i referohet Agjendës së Gjelbër dhe lidhjes së qëndrueshme.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​OKB: Mungesa e ushqimit mund të shkaktojë trazira globale

​OKB: Mungesa e ushqimit mund të shkaktojë trazira globale

Abrashi: Kurti shkoi në ShBA për thirje të investimeve, takimet e nivelit të lartë do të ishin të mirëseardhura

Abrashi: Kurti shkoi në ShBA për thirje të investimeve, takimet e nivelit të lartë do të ishin të mirëseardhura

Austria e mbështet anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

Austria e mbështet anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

Biden i shkruan Vuçiqit: Veproni shpejt dhe normalizojini raportet me Kosovën

Biden i shkruan Vuçiqit: Veproni shpejt dhe normalizojini raportet me Kosovën

Ish-Kancelari gjerman largohet nga bordi drejtues i kompanisë shtetërore ruse të naftës

Ish-Kancelari gjerman largohet nga bordi drejtues i kompanisë shtetërore ruse të naftës

Kërkohet tërheqja e marrëveshjes mes Kosovës dhe Danimarkës për të burgosurit

Kërkohet tërheqja e marrëveshjes mes Kosovës dhe Danimarkës për të burgosurit

Vëllai i Nazim Bllacës: Nazimi shëndosh si molla, është në top-formë

Vëllai i Nazim Bllacës: Nazimi shëndosh si molla, është në top-formë

Ish-kryetari Ahmeti ironizon me kryetarin Rama: Vakti me testu liqenin?

Ish-kryetari Ahmeti ironizon me kryetarin Rama: Vakti me testu liqenin?

Ide të zgjerimit të BE-së në situatën e re gjeopolitike

Ide të zgjerimit të BE-së në situatën e re gjeopolitike

Hoxhaj: Serbia bastion i Rusisë në Ballkan për ta luftuar perëndimin

Hoxhaj: Serbia bastion i Rusisë në Ballkan për ta luftuar perëndimin

Stuhi e fuqishme në Lippstadt të Gjermanisë

Stuhi e fuqishme në Lippstadt të Gjermanisë

Kongresisti Meeks: Serbia t’i pranojë krimet dhe ta njohë Kosovën

Kongresisti Meeks: Serbia t’i pranojë krimet dhe ta njohë Kosovën

G7 do të sigurojë 9.5 miliardë ndihma të reja për Ukrainën

G7 do të sigurojë 9.5 miliardë ndihma të reja për Ukrainën

“Idiot”; “Grahi kerrit” – fqinjët përplasen gjatë transmetimit ‘live’ (VIDEO)

“Idiot”; “Grahi kerrit” – fqinjët përplasen gjatë transmetimit ‘live’ (VIDEO)

Osmani: Nuk ka nder më të madh sesa t’i bëhesh mbrojtës atdheut

Osmani: Nuk ka nder më të madh sesa t’i bëhesh mbrojtës atdheut

Dy arsimtaret dhe nxënësit e helmuar lirohen nga Spitali i Mitrovicës (VIDEO)

Dy arsimtaret dhe nxënësit e helmuar lirohen nga Spitali i Mitrovicës (VIDEO)