Bashkimi Evropian do të vëzhgojë procesin zgjedhor edhe në veri

28.09.2021 16:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bashkimi Evropian do të vëzhgojë procesin zgjedhor edhe në veri

Misioni i Vëzhgimit të Zgjedhjeve nga Bashkimi Evropian (EU EOM) nuk do të ndal veprimtarinë e tyre në veri të vendit, pavarësisht tensioneve që kanë ndodhur ditëve të fundit, raporton Ekonomia Online.

EU EOM do të dërgoj 22 vëzhgues afatgjatë për zgjedhjet lokale që do të mbahen më 17 tetor.

Shefi i Misionit, Lukas Mandl, i cili është anëtar në Parlamentin Evropian nga Austria, tha se kontributi i tij ka të bëje me zhvillimin e demokracisë.

Tutje, ai tha se ky proces do të vëzhgohet, para, gjatë dhe pas zgjedhjeve komunale. “Besoj se për popullin e Kosovës ka për synim për zhvillimin e demokracisë.

Unë kam qenë në shume vite në Kosovë dhe në ketë rast nuk është obligim për mua por dua ta ndaj kontributin tim për demokracinë në Kosovë, ku dua ta falënderoj presidenten Osmani për ftesën që na ka bërë për mbulimin e këtyre zgjedhjeve.

Misioni ynë ngërthen procesin para, gjatë dhe pas zgjedhjeve, pra kjo nënkupton që do t’i mbulojmë edhe fushatat zgjedhore.

Do të mbaj takime me kandidatë dhe me shoqërinë civile. Krahas kësaj kemi një risi nga BE, ku për herë te pare do të kemi një analist të medieve sociale dhe katër ekspertë do ti ndjekin zhvillimet në rrjetet sociale”, u shpreh ai.

“Ajo që është e rëndësishme është se vëmendja jonë do të jetë në gjitha komunat e Kosovës.

Çka do që të ndodh, ajo që e kemi parasysh është se veprimtaria jonë ndërlidhet me zgjedhjet, që ta vëzhgojmë procesin zgjedhor në veri dhe në gjithë Kosovën”, tha ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Abdixhiku kritikon Osmanin për sulmet ndaj BE-së: Raporte të tilla s’komentohen në konferenca

Abdixhiku kritikon Osmanin për sulmet ndaj BE-së: Raporte të tilla s’komentohen në konferenca

Memli Krasniqi: Qytetarët nuk pajtohen me qasjen arrogante të VV-së

Memli Krasniqi: Qytetarët nuk pajtohen me qasjen arrogante të VV-së

Këshilltari i Vjosa Osmanit i reagon Abelard Tahirit dhe Selim Selimit pas kritikave për vetingun

Këshilltari i Vjosa Osmanit i reagon Abelard Tahirit dhe Selim Selimit pas kritikave për vetingun

Presidentja viziton kampin ku po qëndrojnë afganët

Presidentja viziton kampin ku po qëndrojnë afganët

Arrestohet një 87-vjeçar për sulm seksual

Arrestohet një 87-vjeçar për sulm seksual

Treni godet për vdekje një person në Pejë

Treni godet për vdekje një person në Pejë

Ballazhi pas anulimit të zgjedhjeve në Han të Elezit: Suma do të turpërohet nga humbja që do t’i shkaktoj

Ballazhi pas anulimit të zgjedhjeve në Han të Elezit: Suma do të turpërohet nga humbja që do t’i shkaktoj

Nga e premtja, vaksinën kundër COVID mund ta merrni edhe në sheshin e Prishtinës

Nga e premtja, vaksinën kundër COVID mund ta merrni edhe në sheshin e Prishtinës

Këto janë rregullat për të kërkuar azil në Zvicër

Këto janë rregullat për të kërkuar azil në Zvicër

PZAP anulon zgjedhjet në Komunën e Hanit të Elezit – pati shitblerje të votave

PZAP anulon zgjedhjet në Komunën e Hanit të Elezit – pati shitblerje të votave

Haziri: LDK nuk do të ketë marrëveshje politike në bllok për balotazhin

Haziri: LDK nuk do të ketë marrëveshje politike në bllok për balotazhin

Asnjë i vdekur dhe 18 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Asnjë i vdekur dhe 18 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

KQZ vendos që të rinumërohen 23 vendvotime

KQZ vendos që të rinumërohen 23 vendvotime

Arrestohet ish-punonjësi i AKI-së, dyshohet se zbuloi informacione që rrezikuan sigurinë e Kosovës

Arrestohet ish-punonjësi i AKI-së, dyshohet se zbuloi informacione që rrezikuan sigurinë e Kosovës

Rritet edhe çmimi i druve në Kosovë

Rritet edhe çmimi i druve në Kosovë

Aktakuzë ndaj personit që dhunoi të miturën në shtëpinë e tij në Gjakovë

Aktakuzë ndaj personit që dhunoi të miturën në shtëpinë e tij në Gjakovë