Azemi: Institucionet në veri po kontribuojnë në keqësimin e raporteve ndëretnike

18.03.2015 16:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Azemi: Institucionet në veri po kontribuojnë në keqësimin e raporteve ndëretnike

Zëvendëskryesuesi në Kuvendin Komunal të Mitrovicës Veriore, Emir Azemi ka reaguar ndaj ngjarjeve të fundit në pjesën veriore të vendit, me çrast shqiptarët në këtë pjesë të vendit po pengohen gjatë ndërtimin e shtëpive të tyre.

Azemi poashtu ka akuzuar kryetarin e Mitrovës Veriore, Goran Rakiq për dëmtim të raporteve ndëretnike.

Lexoni reagimin e plot të Azemit:

Ngjarjet që po ndodhin në Kroin e Vitakut janë vazhdimësi e politikës së spastrimit etnik dhe pengimit të shqiptarëve që të kthehen në shtëpitë e tyre shekullore. Kjo politikë e përfaqësuesve lokal në krye me kryetarin Goran Rakiq dhe nënkryetarin e tij Spiriq, i cili është edhe kryetar i Komunës paralele, nuk kontribuon në përmirësimin e raporteve etnike e pajtimit fqinjësor mes shqiptarëve e serbëve në Veriun e Mitorvicës, por vetëm e tensionon situatën.

Në të njëjtën kohë organet në krye me Spiriqin po ndërtojnë ndërtesa shumëkatëshe ku asnjëherë nuk kanë qenë serbët prezent në ato pjesë, ndërsa po heshtin përballë sulmit të organizuar që serbët e atjeshëm lënduan një qytetar shqiptar dhe bllokuan ndërtimet e shtëpive shqiptare, përderisa organet e rendit ishin atje, ku ju bëjmë thirrje këtyre organeve të vendit në përputhje me mandatin e tyre të sigurojnë jetën dhe pronën e qytetarëve me paanësi politike dhe etnike.

Ky kryetar së bashku me nënkryetarin e tij duhen urgjentisht të dalin dhe publikisht t’i ftojnë shqiptarët që të kthehen në shtëpitë e tyre dhe në të njëjtën kohë t’ia përcjellin mesazhin qytetarëve serb që të ardhmen dhe jetën e tyre duhet ta ndërtojnë së bashku me fqinjët e tyre shqiptarë, të cilët u dëbuan dhunshëm gjatë vitit 1999.

Pra, ne e dënojmë fuqishëm sulmin mbi qytetarët shqiptar të cilët tash e 15 vite jetojnë si refugjatë, dhe me të drejtë kërkojnë të kthehen në pronat e tyre. Poashtu i bëjmë apel institucioneve qendrore dhe faktorit ndërkombëtar që të ndërhyjë dhe të mundësoj ndërtimin e shtëpive të shqiptarëve në atë pjesë. Zv.KK. Emir Azemi, Mitrovica-Veri.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Osmani në Samitin Global të Grave në Tajlandë: Çdo grua është një burim unik frymëzimi

Osmani në Samitin Global të Grave në Tajlandë: Çdo grua është një burim unik frymëzimi

Vuçiq thotë se pret rezultate të mira nga vizita e Abazoviq në Beograd

Vuçiq thotë se pret rezultate të mira nga vizita e Abazoviq në Beograd