Avokati Smith: Gjykata Speciale, fatkeqësi për disa individë

18.03.2015 14:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Avokati Smith: Gjykata Speciale, fatkeqësi për disa individë

Avokati Gregory Guy-Smith, i cili ka një përvojë të gjatë në proceset gjyqësore lidhur me krimet e luftës, ka folur për themelimin dhe rolin e Gjykatës Speciale, për krimet e luftës të kryera në Kosovë.

Smith, ka thënë se ka vendosmëri që ligjji për Gjykatën Speciale, është ligji që duhet të përputhet me Kushtetutën e Kosovës, e cila mbron të gjithë qytetarët e Kosovës.

“Të gjithë pjesëmarrësit do të jenë të huaj, pra nuk do të ketë kosovar. Ka shumë punë që duhet bërë realitet. E gjithashtu nuk e dimë se cilat do të jenë brengat politike, dhe për këtë sigurisht që do të ketë debat. Kjo gjykatë duhet të votohet, pasi që ka çështje që janë të rëndësishme, e theksoj se themelimi i një gjykatë është shumë i rëndësishëm për Kosovën”, ka thënë ai në një intervistë për RTK-në.

Ai ka thënë se Gjykata do të punojë në bazë të rregullave vetanake.

“Prokuroria do të jetë e huaj, Gjykata do të punojë në bazë të rregullave vetanake, e cila do të përcaktohet nga një gjyq special. Mendoj se ka pasur një eksperiment për të qenë një sistem funksional. Sistemi ka nevojë për kohë që të përpilohet, duhet një periudhë e gjatë për të ndryshuar, dhe është diçka që gjatë gjithë kohës do të ketë kritika”, tha ai.
Smith, ka thënë se nuk e dinë se sa është numri i rasteve që do të shqyrtohen në këtë Gjykatë.

”Nuk kam ide. Nuk është e përgjgjegjshme që të qëllohet numri i rasteve. Prokuroria ka qenë e përfshirë në hetime, aq raste sa do të jenë, do të jenë. Nuk e di sa raste do të jenë. Ka njerëz që do ta dinë numrin e të akuzuarve, prokuroria e dinë se sa raste do të hetohen. Numri i padive nuk bëhet publik”, vlerësoi ai.

Sipas tij, kjo gjykatë do të jetë fatkeqësi për disa individë.

“Besoj se do të ketë siç edhe ka pasur impakt në UÇK, po flasim për raste me të cilat do të jenë nga koha e konfliktit, ku do të dalin disa individë që kanë qenë anëtarë të UÇK-së. Kjo Gjykatë, do të jetë fatkeqësi për këta individë, e cila ngrit ca çështje me atë se a është sulm ndaj UÇK-së, apo ndaj disa individëve, për këtë do të tregojë vet koha. Unë besoj se gjykata duhet të japë drejtësi për të gjithë individët, që i jan nënënshtuar padisë ndaj çfarëdo situtate”, theksoi Smith.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës

Ambasadori britanik shprehet i kënaqur që ZRrE licencoi Elektroseverin

Ambasadori britanik shprehet i kënaqur që ZRrE licencoi Elektroseverin

Dalin 100 eurot për 46 mijë studentë

Dalin 100 eurot për 46 mijë studentë

Qeveria publikon udhëzim për çmimet e naftës, kaq centë do të fitojnë naftëtarët

Qeveria publikon udhëzim për çmimet e naftës, kaq centë do të fitojnë naftëtarët

Pas marrëveshjes me Serbinë për energjinë, ZRrE-ja licencon kompaninë “Elektrosever” të operojë në veri

Pas marrëveshjes me Serbinë për energjinë, ZRrE-ja licencon kompaninë “Elektrosever” të operojë në veri

Abdullahu: Veteranët për Qeverinë ishin të mirë vetëm në luftë, në paqe po trajtohen si tepricë

Abdullahu: Veteranët për Qeverinë ishin të mirë vetëm në luftë, në paqe po trajtohen si tepricë

Lëshohet përsëri urdhër arrest për Dardan Molliqajn

Lëshohet përsëri urdhër arrest për Dardan Molliqajn

Pas vizave, lajm i keq për Kosovën edhe për punën e NATO-s

Pas vizave, lajm i keq për Kosovën edhe për punën e NATO-s

50 kandidatë për zyrtarë korrektues në burgje nënshkruajnë kontratat me ShKK’në

50 kandidatë për zyrtarë korrektues në burgje nënshkruajnë kontratat me ShKK’në

Sveçla akuzon strukturat paralele serbe në veri për sulmin ndaj “Elektrokosmet”

Sveçla akuzon strukturat paralele serbe në veri për sulmin ndaj “Elektrokosmet”

Konferenca para apelit në rastin ndaj Gucatit dhe Haradinajt mbahet më 5 korrik

Konferenca para apelit në rastin ndaj Gucatit dhe Haradinajt mbahet më 5 korrik

Kurti, ambasadores së Luksemburgut: Ju lutem të përpiqeni të mos e takoni opozitën time

Kurti, ambasadores së Luksemburgut: Ju lutem të përpiqeni të mos e takoni opozitën time

Von Cramon: Ministri i Brendshëm francez është kundër heqjes së vizave për Kosovën

Von Cramon: Ministri i Brendshëm francez është kundër heqjes së vizave për Kosovën

Shkodra viziton Hashim Thaçin dhe Kadri Veselin: Drejtësia dhe e vërteta do të fitojnë

Shkodra viziton Hashim Thaçin dhe Kadri Veselin: Drejtësia dhe e vërteta do të fitojnë

Haradinaj: Sot nuk humbi Albini, por populli i Kosovës

Haradinaj: Sot nuk humbi Albini, por populli i Kosovës

Presidenca për liberalizim vizash: Ekziston mbështetja deklarative nga shumica e vendeve të BE-së

Presidenca për liberalizim vizash: Ekziston mbështetja deklarative nga shumica e vendeve të BE-së