Avokati i Popullit, ndihet i nënvleftësuar

E publikuar: 17/03/2015 11:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Avokati i Popullit, Sami Kurteshi ka vazhduar të nxjerr detaje rreth procesit të emërimit të tre gjyqtarëve ndërkombëtar në Gjykatën Kushtetuese. Kësaj radhe, ai ka rrëfyer për mënyrën e komunikimit me Presidencën dhe Zyrën e Bashkimit Evropian. Me asnjëherë nuk është ndarë i kënaqur.

Ka thënë se këto dy institucione e kanë nënvleftësuar rolin e Avokatit të popullit duke mos i kthyer përgjigje në çështjet e adresuara, raporton Tribuna.
“Është obligim i Presidentes të bashkëpunojë më Avokatin e Popullit”, ka thënë Kurteshi.

Me këta rast, ai u ka bërë thirrje edhe një herë Presidencës dhe Zyrës së BE-së, që t’i përgjigjen institucionit që ai e drejton./Gazeta Tribuna/