Arben Zharku pjesë e jurisë në festivalin e Rotterdamit

26.01.2018 12:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Arben Zharku pjesë e jurisë në festivalin e Rotterdamit

Drejtori i QKK-së, Arben Zharku do të jetë pjesë e jurisë së festivalit ndërkombëtar të filmit të Rotterdamit, në programin e industrisë të CineMart, ku edhe do të ndahet çmimi i Eurimages.

Çmimi për Zhvillimin e Bashkëpunimit Eurimages është një çmim vjetor prej 20,000 €, që i ipet një prej projekteve të përzgjedhura, që është ose do të jetë një bashkëprodhim evropian.
Këtë vit rreth 16 projekte filmike kanë aplikuar për çmimin Eurimages dhe përveq drejtorit të QKK-së, pjesë e jurisë është edhe Dorien van de Pas dhe Rachel Ellis.

Tregu ndërkombëtar i bashkëprodhimit, CineMart, ka krijuar këtë platformë për t’u ofruar filmbërësve mundësinë e prezentimit të ideve e tyre në industrinë e filmit ndërkombëtar dhe për të gjetur lidhjet e duhura për financim.

Ky treg do të ndaj edhe tri çmime tjera siç janë: ARTE International Prize, Wouter Barendrecht Award dhe Filmmore Post Production Award./Infosot/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zyrtari i NATO-s: Do të vazhdojmë ta mbështesim dialogun Kosovë-Serbi

Zyrtari i NATO-s: Do të vazhdojmë ta mbështesim dialogun Kosovë-Serbi

Ministrja Donika Gërvalla njofton se sot do ta vizitojë Luginën e Preshevës

Ministrja Donika Gërvalla njofton se sot do ta vizitojë Luginën e Preshevës

Armend Muja: Rrogat e deputetëve janë shumë të larta krahasuar me standardin jetësor

Armend Muja: Rrogat e deputetëve janë shumë të larta krahasuar me standardin jetësor

Reuters shkruan për hallin me energji të Kosovës dhe Serbisë

Reuters shkruan për hallin me energji të Kosovës dhe Serbisë

Burgje me qira në Kosovë, Ministri danez jep detaje për negociatat me palën kosovare

Burgje me qira në Kosovë, Ministri danez jep detaje për negociatat me palën kosovare

Konjufca: Agim Bahtiri është akademik i kanalizimeve dhe i ujësjellësve

Konjufca: Agim Bahtiri është akademik i kanalizimeve dhe i ujësjellësve

Kurti, i vetëquajtur “i majtë”, paska vendosur t’ia mbulojë profitin dhëndrit të Erdoganit

Kurti, i vetëquajtur “i majtë”, paska vendosur t’ia mbulojë profitin dhëndrit të Erdoganit

Kriza energjetike, Qeveria kërkon miratimin e presidentes për një kredi

Kriza energjetike, Qeveria kërkon miratimin e presidentes për një kredi

Mund të sanksionohet, Dodik ironizon: Edhe ashtu, s’kam qenë në Gjermani qe 5 vjet

Mund të sanksionohet, Dodik ironizon: Edhe ashtu, s’kam qenë në Gjermani qe 5 vjet

PDK kërkon të shpallet gjendje emergjente e furnizimit me energji, Qeveria tërësisht e papërgatitur

PDK kërkon të shpallet gjendje emergjente e furnizimit me energji, Qeveria tërësisht e papërgatitur

Është koha që Qeveria të veprojë, situata mund të dalë nga kontrolli!

Është koha që Qeveria të veprojë, situata mund të dalë nga kontrolli!

Përgjegjës i LDK-së për dialogun, Haziri s’sheh zgjidhje të përhershme me Serbinë pa shkëmbim të territoreve

Përgjegjës i LDK-së për dialogun, Haziri s’sheh zgjidhje të përhershme me Serbinë pa shkëmbim të territoreve

Vuçiq thotë se e ka siguruar një ilaç kundër Covidit nga Amerika e që pak vende në Evropë e kanë

Vuçiq thotë se e ka siguruar një ilaç kundër Covidit nga Amerika e që pak vende në Evropë e kanë

Përfundon aksioni në Karaçevë, kështu duket tash zona e veprimtarive ilegale

Përfundon aksioni në Karaçevë, kështu duket tash zona e veprimtarive ilegale

“Ndihmë se po digjemi”, rrëfimi i Ali Ahmetit për bisedën me Muhamet Krasniqin e rastit Kumanova

“Ndihmë se po digjemi”, rrëfimi i Ali Ahmetit për bisedën me Muhamet Krasniqin e rastit Kumanova

Drejtori i AKI-së raporton në Komision me dyer të mbyllura

Drejtori i AKI-së raporton në Komision me dyer të mbyllura