Administrata e Biden vendos taksa 4 herë më të larta për produktet që vijnë nga Kina

E publikuar: 14/05/2024 23:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Administrata presidenciale e Joe Biden, njoftoi sot se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vendosin tarifa të reja të larta për një gamë të gjerë produktesh të importuara nga Kina, si gjysmëpërçuesit, bateritë, qelizat diellore ose mineralet kritike.

Uashingtoni do të rrisë gjithashtu tarifat për produktet mjekësore ose vinçat portualë, përveç rritjeve të paralajmëruara më parë në tarifat për automjetet kineze të çelikut, aluminit dhe elektrike (EV), raporton CNN (CNBC).

Shtëpia e Bardhë tha se ndryshimet do të prekin rreth 18 miliardë dollarë në importet aktuale vjetore dhe se rritja e tarifave është e nevojshme për të mbrojtur industrinë amerikane nga konkurrenca e pandershme.

Duke filluar nga ky vit, presidenti Joseph Biden do të katërfishojë tarifat për automjetet elektrike të importuara kineze, nga 25 për qind në 100 për qind.

Taksa e importit për qelizat diellore nga Kina do të dyfishohet, nga 25 në 50 për qind dhe tarifat për importet kineze të çelikut dhe aluminit do të trefishohen, nga 7.5 në 25 për qind aktuale.

Presidenti gjithashtu udhëzoi Përfaqësuesen e Tregtisë së SHBA-së Catherine Tye për më shumë se trefishimin e tarifave për bateritë kineze të litium-jonit për automjetet elektrike dhe bateritë e litiumit për përdorime të tjera.