Abdullah Ocalan paralajmëron planin e paqes

22.03.2015 10:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Abdullah Ocalan paralajmëron planin e paqes

Lideri i burgosur i rebelëve kurdë, Abdullah Ocalan, pritet të njoftojë detajet e një plani për vendosjen e paqes me Turqinë.

Plani do të lexohet nga disa politikanë pro-kurdë që e vizituan atë në burg.

Partia e Punëtorëve të Kurdistanit, e udhëhequr nga Abdullah Ocalan, zhvillon prej 30 vitesh luftë për pavarësinë e rajonit me shumicë kurde.

Një armëpushim u arrit mes palëve në vitin 2013 dhe së fundmi janë rritur shpresat për një përfundim të përhershëm të konfliktit.

Mbi 40 mijë persona, shumica e të cilëve kurdë, kanë humbur jetën në luftimet për një shtet kurd në juglindje të Turqisë.

Abdullah Ocalan ndodhet në burg që prej vitit 1999, duke vuajtur një dënim me burgim të përjetshëm për tradhti.

Përmbajtja e planit të tij nuk është publikuar ende, por Sirri Sureyya Onder, një nga politikanët që e vizitoi liderin në qeli bëri publike disa ide mbi përmbajtjen e tij.

“Do të jetë një hartë udhëzimesh për kombin dhe rajonin, me detaje në teori dhe në praktikë në favor të procesit të paqes”, tha Sureyya për agjencinë e lajmeve “AFP”, shkruan gazeta “Zëri”.

Deklarata do të lexohet në Dijarbakir, qyteti më i madh me shumicë kurde në lindje të Turqisë. Muajin e kaluar Ocalan bëri një tjetër deklaratë përmes të cilës u bëri thirrje mbështetësve të tij që të merrnin pjesë në një konferencë për dhënien fund të luftimeve.

Megjithatë, pengesat mbeten. Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan i acaroi jo pak kurdët kur tha se, vendi nuk kishte pasur kurrë probleme me ta.

Nga ana tjetër, më vonë gjatë vitit në Turqi do të mbahen zgjedhjet parlamentare dhe analistët vlerësojnë se komentet e Erdogan-it ishin një përpjekje e tij për të siguruar mbështetjen e nacionalistëve./ZËRI/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?

Çka duhet të bëni nëse ju del gjumi para alarmit?

Çka duhet të bëni nëse ju del gjumi para alarmit?

Humbjet e mëdha në radhët e forcave ajrore, Putin “heq qafe” gjeneralin

Humbjet e mëdha në radhët e forcave ajrore, Putin “heq qafe” gjeneralin

Boris Johnson: Do të ishte një katastrofë nëse Putini do të fitonte luftën

Boris Johnson: Do të ishte një katastrofë nëse Putini do të fitonte luftën

Zelensky viziton Odesën, vijën e parë të frontit me Rusinë

Zelensky viziton Odesën, vijën e parë të frontit me Rusinë

Qëllohet 7 herë ndaj një personi, ngjarje e rëndë në Elbasan

Qëllohet 7 herë ndaj një personi, ngjarje e rëndë në Elbasan