Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

15.10.2021 23:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka folur për nismat rajonale, “Ballkanin e Hapur”, dhe një nismë të re potenciale në mes Malit të Zi, Kosovës dhe Bosnjë dhe Hercegovinës.

Abazoviq tha se nuk është kundër iniciativës, por siç thotë ai, ka shumë inflacion të iniciativave dhe nuk arrihet thelbi.

Ndër të tjera, Abazoviq, shtoi se bashkëpunimi duhet të rritet dhe të krijohen marrëdhënie më relaksuese.

“Nuk kam asgjë kundër iniciativave por mendoj se kemi një inflacion të iniciativave ku nuk vijmë deri te ajo çka duhet me qenë esenca”, tha Abazoviq për RTV21.

“Esenca është si me gjet forma dhe modalitete se si ta rrisim bashkëpunimin. Me rritjen e bashkëpunimit të krijojmë disa marrëdhënie shumë më relaksuese se që janë në këtë moment në gjithë rajonin”, shtoi ai.

“Pra nuk jam i sigurt se nëse shkojmë me dy iniciativa kemi me gjetë atë modalitet pasi kishim ardhur deri te një rivalitet i iniciativave dhe kishim pa se cila ka më shumë përkrahje. Nuk mendoj se është rruga e duhur por duhet t’i japim shansë. Mendoj ta bëjmë një iniciativë që ka me qenë funksionale dhe ka me krijuar mundësi që bashkëpunimi të bëhet konkret”, tha Abazoviq.

““Ballkani i Hapur” ka disa elemente që janë atraktive”, tha ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Latifi zhvendoset nga Nju Jorku në Prishtinë për ta vazhduar punën si ministër i Shëndetësisë

Latifi zhvendoset nga Nju Jorku në Prishtinë për ta vazhduar punën si ministër i Shëndetësisë

Pandemia rrit numrin e rasteve sociale

Pandemia rrit numrin e rasteve sociale

Rastet e reja në 24 orët e fundit, publikohet raporti

Rastet e reja në 24 orët e fundit, publikohet raporti

ISI: Në janar SHBA-ja sanksionon rreth 50 politikanë e biznesmenë, përfshihet edhe Kosova

ISI: Në janar SHBA-ja sanksionon rreth 50 politikanë e biznesmenë, përfshihet edhe Kosova

Akuza të rënda ndaj komisionerit evropian: Hahn i përfshirë në afera korruptive

Akuza të rënda ndaj komisionerit evropian: Hahn i përfshirë në afera korruptive

“Ku e gjete që na e solle doktor?”/ Demokrati-Berishës: E more thri, e bëre morr, tani do të të hajë! Ka dy fjalë edhe për Yuri Kim

“Ku e gjete që na e solle doktor?”/ Demokrati-Berishës: E more thri, e bëre morr, tani do të të hajë! Ka dy fjalë edhe për Yuri Kim

Ganezja: Më martoi për letra, shqiptari do të më marrë fëmijën

Ganezja: Më martoi për letra, shqiptari do të më marrë fëmijën

Abbott: Qeveria të dëgjojë me kujdes shqetësimet e partnerëve ndërkombëtarë për procesin e Vettingut

Abbott: Qeveria të dëgjojë me kujdes shqetësimet e partnerëve ndërkombëtarë për procesin e Vettingut

Pacolli “provokon” Kurtin në lidhje me pikturat e vendosura në hollin e Kuvendit

Pacolli “provokon” Kurtin në lidhje me pikturat e vendosura në hollin e Kuvendit

Sonte pritet të lëshohet në punë Blloku A4 i Termocentralit ‘Kosova-A’

Sonte pritet të lëshohet në punë Blloku A4 i Termocentralit ‘Kosova-A’

Barrierat në shoqëri më të rënda se invaliditeti

Barrierat në shoqëri më të rënda se invaliditeti

Kurti-Jasharit: Ushtria si vazhdimësi e UÇK-së është shtylla mbi të cilën mbështetet Republika jonë

Kurti-Jasharit: Ushtria si vazhdimësi e UÇK-së është shtylla mbi të cilën mbështetet Republika jonë

Gjykata Supreme refuzon kërkesën e VV-së për zgjedhjet në Prizren

Gjykata Supreme refuzon kërkesën e VV-së për zgjedhjet në Prizren

Të hënën, Kuvendi shqyrton pikat e papërfuduara të pesë seancave

Të hënën, Kuvendi shqyrton pikat e papërfuduara të pesë seancave

Bajqinovci: Nuk ka vendim e as dhënie në shfrytëzim të pajisjeve ushtarake për policinë

Bajqinovci: Nuk ka vendim e as dhënie në shfrytëzim të pajisjeve ushtarake për policinë

Samiti për demokraci përballë ndasive politike

Samiti për demokraci përballë ndasive politike