MZHE nuk menaxhon me NP-të, rrjedhimisht nuk mbështet asnjë menaxher

17.03.2015 16:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
MZHE nuk menaxhon me NP-të, rrjedhimisht nuk mbështet asnjë menaxher

Ministria e Zhvillimit Ekonomik sqaron opinionin se artikulli me titull “Ministria e Blerand Stavilecit mbron Predrag Bozhoviqin, familjarin e të dyshuarit për vrasjen e Enver Zymberit”, të publikuar sot me 17.03.2015 nga portali Veriu.info, i shpërndarë edhe nga portale tjera, nuk përmban asnjë të vërtetë lidhur me relacionin që MZHE ka me ndërmarrjen në fjalë, e aq më pak me të apostrofuarin, drejtorin e hidrocentralit të Ujmanit.

Ndërmarrjet Publike nuk janë pjesë e MZHE-së dhe bazuar ne Ligjin mbi NP, neni 131, Themeluesi-Aksionari në këtë rast MZHE dhe Qeveria, nga momenti i themelimit nuk kanë autorizim për të menaxhuar me NP.

Përgjegjësinë për Drejtimin e NP-së e kanë Bordet e Drejtorëve, të cilët së bashku me menaxhmentin kanë kompetencë dhe përgjegjësi për menaxhimin me NP-në. Menaxhmentet e NP-ve, i përgjigjen Bordeve të Drejtorëve përderisa bordet e emëruara nga aksionari-Qeveria, për punën e tyre i përgjigjen Aksionarit.

MZHE mbetet e përkushtuar për rritjen e transparencës me qëllim të informimit të  publikut, ndërkaq çdo raportim jo korrekt nuk i shërben informimit të drejtë të qytetarëve dhe përbën shmangie nga etika e gazetarisë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht