Carrie Lam: Hong-Kongu vijon me ritme të larta zhvillimi

07.10.2021 17:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Carrie Lam: Hong-Kongu vijon  me ritme të larta zhvillimi

Kryeekzekutivja e Rajonit të Posaçëm Administrativ të Hong-Kongut (HKSAR) Carrie Lam duke folur për situatën këtu tha se:

“Hong-Kongu është kthyer në rrugën e duhur të parimit ‘Një vend, dy sisteme’,” gjatë fjalimit të saj të politikave për vitin 2021 , duke iu referuar qartas trazirave shoqërore disamujore që shpërthyen në mes të vitit 2019.

Carrie Lam vuri në dukje se qeveria rajonale do të zbatojë më tej mënyra për të rritur ndërgjegjësimin e sigurisë kombëtare midis banorëve të Hong-Kongut.

Ekonomia e Hong-Kongut ka qenë gjithmonë e ndërthurur ngushtë me zhvillimin e vendit. Politikat e qeverisë qendrore, përfshirë Planin për Zhvillimin Ekonomik dhe Shoqëror Kombëtar, planin e përgjithshëm të zhvillimit për Zonën e Madhe të Gjirit Guangdong – Hong-Kong – Makao etj.,kanë sjellë mundësi për ndërmarrjet dhe ofruesit e shërbimeve profesionale në Hong-Kong, duke e lejuar kështu Hong-Kongun të përfitojë nga afërsia e tij me pjesën kontinentale.

Pjesa veriore e Hong-Kongut pritet të zhvillohet në një zonë metropolitane ideale për njerëzit për të jetuar, punuar dhe udhëtuar, theksoi Lam, duke vënë në dukje se më shumë burime toke duhet të krijohen për banim dhe për zhvillimin e industrive.

Me zhvillimin e plotë të të gjithë metropolit verior, gjithsej 905 000 deri në 926 000 njësi banimi, përfshirë 390 000 njësitë ekzistuese në distriktin “Yuen Long” dhe Distriktin Verior, do të strehojnë një popullsi prej rreth 2.5 milionë banorësh.

Numri i përgjithshëm i vendeve të punës në këtë metropol do të rritet ndjeshëm nga 116 000 tani në rreth 650 000, përfshirë 150 000 punë të lidhura me industrinë e inovacionit dhe teknologjisë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Pekin 2022/ Nis dëbora artificiale në Yangqing

Pekin 2022/ Nis dëbora artificiale në Yangqing

Ekuipazhi i anijes kozmike “Shenzhou-13” kryen me sukses misionin e parë jashtë stacionit hapësinor

Ekuipazhi i anijes kozmike “Shenzhou-13” kryen me sukses misionin e parë jashtë stacionit hapësinor

Urat tërheqin turistë në krahinën malore Guizhou të Kinës

Urat tërheqin turistë në krahinën malore Guizhou të Kinës

Porti kufitar Xinjiang trajton 4900 trena mallrash Kinë-Evropë

Porti kufitar Xinjiang trajton 4900 trena mallrash Kinë-Evropë

Fillon funksionimin mega hidrocentrali i Kinës në lartësi të madhe

Fillon funksionimin mega hidrocentrali i Kinës në lartësi të madhe

Revolucioni i 1911-s i hapi rrugë ndryshimeve të thella

Revolucioni i 1911-s i hapi rrugë ndryshimeve të thella

CMG-ja: Kina jep kontribut për mbrojtjen e biodiversitetit në botë

CMG-ja: Kina jep kontribut për mbrojtjen e biodiversitetit në botë

Carrie Lam: Hong-Kongu vijon  me ritme të larta zhvillimi

Carrie Lam: Hong-Kongu vijon me ritme të larta zhvillimi

Kina do të lëshojë këtë vit satelitin e parë të eksplorimit diellor

Kina do të lëshojë këtë vit satelitin e parë të eksplorimit diellor

Zhvillohet Forumi “Zhongguancun” për vitin 2021

Zhvillohet Forumi “Zhongguancun” për vitin 2021

MPJ: Kina ka dhënë 1.2 miliardë doza vaksinash ose lëndë të para për më shumë se 100 vende e organizata ndërkombëtare

MPJ: Kina ka dhënë 1.2 miliardë doza vaksinash ose lëndë të para për më shumë se 100 vende e organizata ndërkombëtare

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë

8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë

VIDEO/ Çifti bie nga ballkoni i katit të dytë ndërsa po ziheshin

VIDEO/ Çifti bie nga ballkoni i katit të dytë ndërsa po ziheshin