Zvicra në këtë muaj nis vaksinimin e qytetarëve kundër koronavirusit

07.12.2020 14:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zvicra në këtë muaj nis vaksinimin e qytetarëve kundër koronavirusit

e më shumë se 5 mijë viktima, Zvicra (8.5 milionë banorë) pret që të fillojë vaksinimin kundër koronavirusit në fillim të janarit.

Qëllimi është të vaksinojnë gjashtë milion njerëz deri në verë, që do të thotë deri në 70,000 të vaksinuar në ditë. Zvicra ka rezervuar rreth 13 milion doza vaksinash nga dy furnizues dhe përmes Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Kantonet do të vendosin se ku të ofrojnë shërbime vaksinimi, në vende të tilla qendrat mjekësore, gjimnazet dhe objektet ushtarake.

Së pari duhet të vaksinohen grupet e rrezikut. Përveç qytetarëve të moshuar, kjo përfshin edhe njerëzit me sëmundje, diabet, sëmundje kronike të mushkërive dhe presion të lartë të gjakut.

Më 8 dhjetor, qeveria zvicerane do të vendosë se cilat masa shtesë mund të jenë të nevojshme për të parandaluar përhapjen e virusit në të gjithë Zvicrën. Këto do të hyjnë në fuqi më 10 dhjetor.

Zvicra pret qe populli zviceran të vaksinohet në fillim të janarit.

Deri më sot Zvicra ka regjistruar rreth 354,306 të infektuar me koronavirus dhe 5,407 vdekje, shkruan SwissInfo.ch, transmeton Express.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zvicra në këtë muaj nis vaksinimin e qytetarëve kundër koronavirusit

Zvicra në këtë muaj nis vaksinimin e qytetarëve kundër koronavirusit

​Haziri-Minxhozit: Gjilani ka vendosur që ta mbështesë Lezhën për sanimin e pasojave të tërmetit

​Haziri-Minxhozit: Gjilani ka vendosur që ta mbështesë Lezhën për sanimin e pasojave të tërmetit

​Ministri Reçica: Projektligji i Punës së shpejti në Parlament

​Ministri Reçica: Projektligji i Punës së shpejti në Parlament

Kushtetuesja tregon kur pritet të merret vendimi për kushtetushmërinë e Qeverisë Hoti

Kushtetuesja tregon kur pritet të merret vendimi për kushtetushmërinë e Qeverisë Hoti

Qeveria emëron bordin e përkohshëm të ndërmarrjes “Bifurkacioni”

Qeveria emëron bordin e përkohshëm të ndërmarrjes “Bifurkacioni”

​ASK: Kishte ngritje në çmimet e prodhimit

​ASK: Kishte ngritje në çmimet e prodhimit

​Gastronomët i luten Qeverisë: Na lejoni të punojmë

​Gastronomët i luten Qeverisë: Na lejoni të punojmë

Klinaku kërkon heqjen e kompetencave të EULEX-it

Klinaku kërkon heqjen e kompetencave të EULEX-it

Nuk doli për një kohë të gjatë nga shtëpia, policia e gjen të vdekur

Nuk doli për një kohë të gjatë nga shtëpia, policia e gjen të vdekur

Gjendet një 23-vjeçar pa shenja jete në Prishtinë

Gjendet një 23-vjeçar pa shenja jete në Prishtinë

Ilaçi i ri antiviral mund të ndalojë koronavirusin brenda 24 orësh, thotë një studim

Ilaçi i ri antiviral mund të ndalojë koronavirusin brenda 24 orësh, thotë një studim

Çdo 4 minuta vdes një person nga koronavirusi

Çdo 4 minuta vdes një person nga koronavirusi

Deputeti i VV-së: Isa Mustafa është komunist i papërmirësueshëm

Deputeti i VV-së: Isa Mustafa është komunist i papërmirësueshëm

Vrasja në Prishtinë, policia shpall në kërkim shtetasin turk – foto

Vrasja në Prishtinë, policia shpall në kërkim shtetasin turk – foto

Vazhdojnë gërmimet në Kizhevak të Serbisë, pritet edhe në lokacione të tjera

Vazhdojnë gërmimet në Kizhevak të Serbisë, pritet edhe në lokacione të tjera

​Moti për javën e ardhshme – pritet borë në vise malore

​Moti për javën e ardhshme – pritet borë në vise malore