Zvarritja e integrimit evropian vonon zbatimin e Marrëveshjes Prespës

02.11.2019 14:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zvarritja e integrimit evropian vonon zbatimin e Marrëveshjes Prespës

Pavarësisht deklaratave të drejtuesve të institucioneve dhe të partive politike, Marrëveshja e Prespës nuk mund të zhbëhet dhe zbatimi i saj do të realizohet ashtu siç parashihet në dispozitat e hartuara dhe të miratuara nga Parlamentet e dy vendeve.

Kështu vlerësojnë një pjesë e njohësve të marrëdhënieve ndërkombëtare duke komentuar përplasjet mes liderëve politikë se mosmarrja e datës së bisedimeve, mund të vë në pikëpyetje zbatimin e Marrëveshjes me Greqinë, me të cilën u zgjidh kontesti shumëvjeçar i emrit, me ç’rast Maqedonia ndërroi emrin në Maqedoni të Veriut.

“Konstatimi se mosmarrja e datës mund të zvarrisë zbatimin e saj, i ka bazat në vetëm marrëveshjen, sepse për përdorim të brendshëm, duhet të hyjë në fuqi atëherë kur do të merret data për fillimin e bisedimeve me BE-në. Ajo është një marrëveshje dypalëshe dhe nëse njëra palë tërhiqet prej saj, atëherë i jep mundësi edhe palës tjetër të tërhiqet”.

“Nëse vendi ynë tërhiqet, atëherë Greqia sërish do të rikthejë politikën e bllokimit të shtetit në integrimin evropian, pasi ai atlantik tashmë kanë përfunduar”, ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë, Muhamed Halili, ish-diplomat dhe njohës i çështjeve politike.

Kryeministri Zoran Zaev, i dëshpëruar nga mos-marrja e datës së bisedimeve me BE-në, fillimisht kishte thënë se kjo mund të çojë në “ngrirjen” e procesit të zbatimit të Marrëveshjes së Prespës, por më pas ka ndryshuar qëndrimin duke theksuar se me këtë kishte për qëllim t’i dërgojë porosi Bashkimit Evropian, se çdo vonesë në procesin integrues, mund të reflektohet edhe në Marrëveshjen e Prespës.

“Qëllimin e kisha që pikërisht BE-së t’i dërgoj mesazh të qartë e jo popullit grek apo politikës atje. Ne duhet t’i hapim negociatat pasi shumë gjëra të Marrëveshjes së Prespës janë të lidhura me bisedimet me BE-në. Marrëveshja e Prespës është e rëndësishme dhe duhet të zbatohet deri në fund, pasi garanton partneritet e përfitime tjera”, ka deklaruar Zaev.

Por, qëndrimi i kreut të Qeverisë, ka nxitur reagime të shumta, në veçanti ai se kjo marrëveshje mund të “ngrihet”. Kreu i opozitës, Hristijan Mickovski, e kishte quajtur madje deklaratë “primitive”.

“Me të vërtetë ky primitivizëm nuk i ngjan një shteti demokratik që pretendon të jetë pjesë e Evropës. Marrëveshja e Prespës është e qartë, qëndrimi im dhe i VMRO DPMNE-së dihet sa i përket përmbajtjes së saj, por edhe ata që e kanë nënshkruar duhet t’i dinë përgjegjësitë e tyre”, kishte deklaruar Hristijan Mickovski, kryetar i VMRO-së opozitare.

Njohësit e çështjeve ndërkombëtare thonë se Marrëveshja e Prespës është arritur me ndërmjetësimin e bashkësisë ndërkombëtare, e cila edhe është garantuese e zbatimit të saj. Ish-diplomati Muhamed Halili thotë se ndërkombëtarët nuk do të lejojnë dështimin e saj edhe pse partitë në forma të ndryshme, do ta shfrytëzojnë për pikë politike.

“Ata nuk do të lejojnë që kjo edhe njëherë të kthehet nga fillimi, por besoj se edhe dy shtetet besoj se nuk kanë interes të rikthehet, edhe pse herë pas here gjatë fushatave parazgjedhore do ta përdorin si një shembull që ka qenë i mirë apo nuk ka qenë, varësisht prej palëve që do ta deklarojnë këtë”, thotë Halili.

Marrëveshja mes dy vendeve për zgjidhjen e kontestit prej më se dy dekadave për emrin, është arritur më 17 qershor të vitit 2018. Me të Maqedonia ka ndryshuar emrin në Maqedoni të Veriut, ndërsa zbatimi i saj është paraparë në disa faza, apo paralelisht me procesin e integrimit evropian.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Zafir Berisha: Nuk mundem të udhëtoj sepse nuk ma kanë dhënë vizën me kohë, për intervistim në Hagë

Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

Gabimet gjyqësore i kushtojnë mbi 2 milionë euro Maqedonisë së Veriut

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Mustafa: LDK ka vullnet edhe përkushtim që të arrihet koalicioni me VV’në, kemi punuar gjatë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari

Walker: Formojeni Qeverinë dhe jepni pushim Thaçit – ai tashmë është i thinjur

Walker: Formojeni Qeverinë dhe jepni pushim Thaçit – ai tashmë është i thinjur

Denoncuesi i masakrës së Reçakut shkon në Presidencë, e takon Thaçin

Denoncuesi i masakrës së Reçakut shkon në Presidencë, e takon Thaçin

Kurti para studentëve: Si kryeministër premtoj zvogëlim të pushtetit

Kurti para studentëve: Si kryeministër premtoj zvogëlim të pushtetit

Avdullah Hoti flet se LDK’së i takon Presidenti në kohën kur s’ka ende koalicion me VV’në

Avdullah Hoti flet se LDK’së i takon Presidenti në kohën kur s’ka ende koalicion me VV’në

Donika Gërvalla: Mjerë ai popull që pret diçka prej Isa Mustafës

Donika Gërvalla: Mjerë ai popull që pret diçka prej Isa Mustafës

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Atentati me armë zjarri në Vlorë/ Gjendet e djegur makina e autorëve dhe arma në bagazh (Video)

Atentati me armë zjarri në Vlorë/ Gjendet e djegur makina e autorëve dhe arma në bagazh (Video)

Engel letër admiralit Foggo: Kujdes me deklaratat për Serbinë

Engel letër admiralit Foggo: Kujdes me deklaratat për Serbinë

Fshatrat e panjohur shqiptare ne zemër të Serbisë. Zyrtarisht nuk ekzistojnë

Fshatrat e panjohur shqiptare ne zemër të Serbisë. Zyrtarisht nuk ekzistojnë