Zgjedhjet në Britani: Exit Poll – Partia e Boris Johnson merr shumicën

12.12.2019 23:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zgjedhjet në Britani: Exit Poll – Partia e Boris Johnson merr shumicën

Partia Konservatore e Boris Johnson është drejt marrjes së shumicës së konsiderueshme në Parlament, sipas një sondazhi të daljes nga tre transmetuesit kryesorë të Mbretërisë së Bashkuar.

Parashikimet do të jenë një zhgënjim i madh për Partinë e Punës të Jeremy Corbyn dhe sugjerojnë se Johnson do të jetë në gjendje ta kalojë qetësisht marrëveshjen e tij të Brexit.

Sondazhi i daljeve është zakonisht mjaft i saktë, por numrat akoma mund të ndryshojnë përderisa fillon publikimi i rezultateve zgjedhore.

Sondazhi i marrë në qendrat e votimit në Mbretërinë e Bashkuar sugjeron se Partia Konservatore do të marrë 368 deputetë – 50 më shumë sesa në zgjedhjet e vitit 2017 – kur të llogariten të gjitha rezultatet.

Partia e Punës parashikohet se do të marrë 191, Liberal-Demokratët 13, Partia Brexit asnjë dhe SNP 55.

Partia e Gjelbër do të ketë ende një deputet dhe Plaid Cymru do të humbasë një vend dhe do të ngelet me tre, sugjeron sondazhi.

Rezultatet e para të zgjedhjeve të përgjithshme do të vijnë pas mesnatës, ndërsa ato përfundimtare pritet të publikohen deri mesditen e së premtes.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Para takimit në Bruksel, Hoti takon përfaqësuesit e institucioneve për çështjen e të zhdukurve

​Para takimit në Bruksel, Hoti takon përfaqësuesit e institucioneve për çështjen e të zhdukurve

Nga nesër rezultatet për të infektuarit, të shëruarit dhe të vdekurit nga COVID-19 do të publikohen në orën 15:00

Nga nesër rezultatet për të infektuarit, të shëruarit dhe të vdekurit nga COVID-19 do të publikohen në orën 15:00

Hoti takoi përfaqësuesit e institucioneve për çështjen e të zhdukurve

Hoti takoi përfaqësuesit e institucioneve për çështjen e të zhdukurve

306 pacientë me Covid-19 po trajtohen në ShSKUK dhe spitalet tjera

306 pacientë me Covid-19 po trajtohen në ShSKUK dhe spitalet tjera

IKSHPK: Po testohen rreth 400 mostra, nesër në ora 15:00 publikohen rezultatet

IKSHPK: Po testohen rreth 400 mostra, nesër në ora 15:00 publikohen rezultatet

​Ahmeti akuzon qeverinë për bllokim të testeve serologjike në Doganë

​Ahmeti akuzon qeverinë për bllokim të testeve serologjike në Doganë

Dita e dytë e votimit në Maqedoninë e Veriut

Dita e dytë e votimit në Maqedoninë e Veriut

Intervistimi i Thaçit vazhdon edhe sot

Intervistimi i Thaçit vazhdon edhe sot

Nënshkruhet projekti për menaxhimin e Covid-19 në vlerë 200 mijë euro

Nënshkruhet projekti për menaxhimin e Covid-19 në vlerë 200 mijë euro

​Vazhdon seanca për menaxhimin e pandemisë Covid-19

​Vazhdon seanca për menaxhimin e pandemisë Covid-19

Haziri: Mos lejimi i dasmave është politikë e gabuar

Haziri: Mos lejimi i dasmave është politikë e gabuar

Bie numri i të infektuarve me Covid-19 në Kosovë, rritet numri i të shëruarve

Bie numri i të infektuarve me Covid-19 në Kosovë, rritet numri i të shëruarve

Bilanci i pandemisë së COVID-19 në botë, mbi 13 milionë raste

Bilanci i pandemisë së COVID-19 në botë, mbi 13 milionë raste

Ali Ahmeti: Të njollosësh UÇK-në është sikur t’u bësh atentat gjithë shqiptarëve!

Ali Ahmeti: Të njollosësh UÇK-në është sikur t’u bësh atentat gjithë shqiptarëve!

Ministri Zemaj e jep një lajm të mirë: Sot kemi rënie të infektuarve dhe rritje të numrit të shëruarve

Ministri Zemaj e jep një lajm të mirë: Sot kemi rënie të infektuarve dhe rritje të numrit të shëruarve

Mbushet me pacientë Klinika Infektive në Pejë

Mbushet me pacientë Klinika Infektive në Pejë