Zbulohet një simptomë tjetër e koronavirusit, më e përhapur te të rinjtë

17.07.2020 19:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zbulohet një simptomë tjetër e koronavirusit, më e përhapur te të rinjtë

Duke qenë se më shumë të rinj po infektohen me Covid-19, mjekët kanë vënë re simptoma të ngjashme, të cilat nuk janë fort të përhapura te njerëzit e tjerë

Temperatura dhe ethet kanë qenë simptomat më të zakonshme, ndërsa tani vihet se të rinjtë nën moshën 35 vjeç kanë më shumë të ngjarë të shfaqin simptoma si dhimbje barku dhe koke.

“Spektri i simptomave vazhdon të zgjerohet dhe kështu të rinjtë shpesh shfaqen pa ethe dhe me dhimbje barku,” tha Dr. William Schaffner (via BGR), një mjek që gjithashtu punon si profesor i Sëmundjeve Infektive në Universitetin Vanderbilt.

Simptomat e tjera të Covid-19 të cilat po vihen re nga mjekët janë: dhimbje migrene, të vjella dhe diarre.

Sa për individët mbi moshën 35 vjeç, simptomat më të zakonshme mbeten temperaturë, kollë, ethe, gulçim, lodhje dhe konfuzion.

Humbja e nuhatjes dhe e shijimit është gjithashtu një tjetër simptomë e përhapur./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sveçla: Plani i aksionit në Karaçevë u dekonspirua ende pa filluar ai

Sveçla: Plani i aksionit në Karaçevë u dekonspirua ende pa filluar ai

Aplikimi për lotarinë amerikane nis më 2 tetor, këto janë rregullat

Aplikimi për lotarinë amerikane nis më 2 tetor, këto janë rregullat

Vjehrri e ngacmoi seksualisht renë, burri e rrahu – arrestohen të dy pejanët

Vjehrri e ngacmoi seksualisht renë, burri e rrahu – arrestohen të dy pejanët

Kërkohet paraburgim ndaj 30 personave të ndaluar gjatë aksionit në Karaçevë

Kërkohet paraburgim ndaj 30 personave të ndaluar gjatë aksionit në Karaçevë

Klubet e natës hapen pa kufizime në Vuhan, ish-epiqendra e koronavirusit shënon zero raste

Klubet e natës hapen pa kufizime në Vuhan, ish-epiqendra e koronavirusit shënon zero raste

Mësohet identiteti edhe i dy policëve tjerë, të arrestuar mbrëmë në aksionin e Karaçevës

Mësohet identiteti edhe i dy policëve tjerë, të arrestuar mbrëmë në aksionin e Karaçevës

Pentagoni rrit praninë ushtarake në Siri

Pentagoni rrit praninë ushtarake në Siri

Vritet një 33 vjeçar në Durrës

Vritet një 33 vjeçar në Durrës

Ismaili: Shqetësuese që operacionet konfidenciale bëhen objekt i konfrontimeve të ulëta politike

Ismaili: Shqetësuese që operacionet konfidenciale bëhen objekt i konfrontimeve të ulëta politike

Daut Haradinaj krenohet me Policinë e Kosovës, pas aksionit në Karaqevë

Daut Haradinaj krenohet me Policinë e Kosovës, pas aksionit në Karaqevë

Detaje nga Karaçeva: Polic dhe fetar, por mashtues dhe kontrabandues

Detaje nga Karaçeva: Polic dhe fetar, por mashtues dhe kontrabandues

Gjoshi: Prokuroria të hetojë ish-kryeministrin Kurti pse ka refuzuar të mbështesë aksionin policor në Karaçevë

Gjoshi: Prokuroria të hetojë ish-kryeministrin Kurti pse ka refuzuar të mbështesë aksionin policor në Karaçevë

Kurti: Gjarpri i krimit e ka vetëm bishtin në Karaçevë, jo kokën

Kurti: Gjarpri i krimit e ka vetëm bishtin në Karaçevë, jo kokën

Tre të vdekur dhe 63 raste të reja me Covid-19

Tre të vdekur dhe 63 raste të reja me Covid-19

Kurti për aksionin në Karaqevë: Krimin e kapën nga bishti jo koka që është në Prishtinë

Kurti për aksionin në Karaqevë: Krimin e kapën nga bishti jo koka që është në Prishtinë

Bizneset kërkojnë masa të reja ekonomike për zbutjen e pasojave nga COVID-19

Bizneset kërkojnë masa të reja ekonomike për zbutjen e pasojave nga COVID-19