Windows 10 afër objektivit të 1 miliardë pajisjeve

08.03.2019 18:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Windows 10 afër objektivit të 1 miliardë pajisjeve

Windows 10 është e instaluar në 800 milion pajisje në mbarë botën bëri të ditur Microsoft. Kjo statistikë përmban jo vetëm kompjuterët tradicionalë laptop dhe desktop, por edhe hibride si Surface Pro dhe konsola si Xbox One X e telefonët Windows 10 Mobile që kanë ngelur ende në qarkullim.

800 milion do të thotë se Windows 10 është sistemi operativ më popullor desktop në botë por është ende larg objektivit të Microsoft për ta instaluar në një miliardë pajisje brenda 2-3 vitesh nga debutimi në 2015.

Microsoft u detyrua të ndryshonte objektivat si rezultat i dështimit të variantit mobil, Windows 10 Mobile.

Vitin e kaluar Windows 10 parakaloi Windows 7 në popullaritet për tu bërë versioni më popullor i Windows. Aktualisht është instaluar në 40% të kompjuterëve sipas Net Applications.

Windows 7 qëndron në vendin e dytë me 38.5% të kompjuterëve ndërsa versioni më popullor MacOS, 10.14 Mojave, ka vetëm 5% të tregut. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Windows 10 afër objektivit të 1 miliardë pajisjeve

Windows 10 afër objektivit të 1 miliardë pajisjeve

Mësoni trupin tuaj ta luftojë vetë diabetin

Mësoni trupin tuaj ta luftojë vetë diabetin

Një databazë me 800 milion e-mail zbulohet online

Një databazë me 800 milion e-mail zbulohet online

Bufi i shtëpisë zgjeroi territorin, përzuri macen e shtrirë në divan (Video)

Bufi i shtëpisë zgjeroi territorin, përzuri macen e shtrirë në divan (Video)

AKEP i dorëzon Vodafone Albania frekuencat e reja, pritet rritja e shpejtësisë së internetit

AKEP i dorëzon Vodafone Albania frekuencat e reja, pritet rritja e shpejtësisë së internetit

Zbuloni se a jeni të varur nga sheqeri?

Zbuloni se a jeni të varur nga sheqeri?

Forma re e prerjes së ananasit i ka befasuar të gjithë, shumë thjeshtë dhe lehtë (Video)

Forma re e prerjes së ananasit i ka befasuar të gjithë, shumë thjeshtë dhe lehtë (Video)

Tim Cook ndryshon emrin në Twitter në Tim Apple

Tim Cook ndryshon emrin në Twitter në Tim Apple

Gratë imigrante në teknologji

Gratë imigrante në teknologji

Gjithçka nisi me një skuqje, gruas i zhvillohet infeksioni i rrallë në hundë

Gjithçka nisi me një skuqje, gruas i zhvillohet infeksioni i rrallë në hundë

6 arsye pse Python është gjuha e programimit e së ardhmes

6 arsye pse Python është gjuha e programimit e së ardhmes

Shënohet rasti historik në Epideminë Globale të virusit HIV

Shënohet rasti historik në Epideminë Globale të virusit HIV

Rezultatet që mjekët kishin parë pas trajtimit të një tumori me vaj kanabisi ishin befasuese

Rezultatet që mjekët kishin parë pas trajtimit të një tumori me vaj kanabisi ishin befasuese

Trump mendon se ekzekutivi i Apple e ka emrin Tim Apple

Trump mendon se ekzekutivi i Apple e ka emrin Tim Apple

Nëse hani domate do të jetoni më gjatë

Nëse hani domate do të jetoni më gjatë

Vodafone: Bllokimi i Huawei do të pengojë 5G

Vodafone: Bllokimi i Huawei do të pengojë 5G