VV: Nuk janë realizuar të gjitha elementet e transformimit të FSK-së në ushtri

02.08.2019 14:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
VV: Nuk janë realizuar të gjitha elementet e transformimit të FSK-së në ushtri

Partia Vetëvendosje thotë se Qeveria e deritanishme nuk ka punuar për ngritjen e kapaciteteve mbrojtëse në krahasim me shtetet tjera të rajonit, njofton Klan Kosova.

Anëtari i kësaj partie, Shemsi Syla, pos kësaj në një konferencë për media ka thënë se nuk janë realizuar edhe elementet e planit të parë të transformimit të FSK-së në ushtri.

“Elementet kyçe të planit të parë të transformimit të FSK-së në ushtri nuk janë realizuar, objektivat që është dashur të arrihen më 21 maj 2019 në fazën A+120 ditë, siç ishin riorganizimi i Minstrisë së FSK-së në atë të Mbrojtjes, si dhe Komandës së forcës tokësore në shtabin e FSK-së, objektiv i parealizuar, si dhe vendosja e elementit drejtues udhëheqës gjeneral, drejtor digasterësh, objektiv i parealizuar”.

“Projektet kryesore gjatë fazave që tashmë është dashur të jenë të realizuar si krijimi i dokumenteve strategjike dhe vendosja e bastit doktrinar. Fatkeqësisht asnjë nuk e është gatshme apo e miratuar nga autoritet e Ministrisë së Mbrojtjes”.

Syla më tej tha se nuk është shpenzuar buxheti i planifikuar, por se edhe ky buxhet i ndarë nuk ka mjaftuar për këtë ministri.

“Ministria nuk e ka shpenzuar buxhetin e planifikuar për gjashtë muaj vetëm 3% e shpenzimeve kapitale janë përdorur, buxheti i ndarë për këtë ministri dhe shuma për buxhetet kapitale të tregon se sa ka punuar kjo Qeveri për ngritjen e kapaciteteve mbrojtëse. Buxheti për FSK-në është i pamjaftueshëm në krahasim me shtetet tjera, kjo ministri ka dëshmuar paaftësi për investime në kapacitete ushtarake me aq buxhet sa i ka ndarë vetes”.

“Të ndalet keqmenaxhimi i buxhetit, të ndalet punësimi i militantëve partiak, të mos lidhin kontrata me kompanitë klientele të tyre nën petkun se kinse janë duke u ngritur kapacitete ushtarake të mos ndërhyhet në strukturën organizative tashmë të miratuar nëse këto vazhdojnë do të kallxohet penalisht nga ne”, tha Syla.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Thaçi iu reagon ndërkombëtarëve nga Reçaku: Heshtja e juaj ia hapi gojën Vuçiqit që të mohojë masakrën

Thaçi iu reagon ndërkombëtarëve nga Reçaku: Heshtja e juaj ia hapi gojën Vuçiqit që të mohojë masakrën

E thotë Rute se Shqipëria nuk është gati për hapjen e bisedimeve me BE-në, ndërsa Maqedonia e Veriut është më afër

E thotë Rute se Shqipëria nuk është gati për hapjen e bisedimeve me BE-në, ndërsa Maqedonia e Veriut është më afër

Kadri Veseli nga Specialja po intervistohet për më shumë se 2 orë e gjysmë

Kadri Veseli nga Specialja po intervistohet për më shumë se 2 orë e gjysmë

Kurti: Po shkelet nga pushtete e individë të fortë kodi i humanizmit

Kurti: Po shkelet nga pushtete e individë të fortë kodi i humanizmit

Pacolli: Ndarja e Nobelit për Handken, turp Evropa harroi çfarë ndodhi në Kosovë, Bosnje e Kroaci

Pacolli: Ndarja e Nobelit për Handken, turp Evropa harroi çfarë ndodhi në Kosovë, Bosnje e Kroaci

Me letër të hapur Monego i është drejtuar Presidencës, Qeverisë dhe BQK-së

Me letër të hapur Monego i është drejtuar Presidencës, Qeverisë dhe BQK-së

Haradinaj regjistrohet në Kuvendin e Kosovës

Haradinaj regjistrohet në Kuvendin e Kosovës

Patjetër Liverpooli duhet ta mposht RB Salzburugt – formacionet

Patjetër Liverpooli duhet ta mposht RB Salzburugt – formacionet

Presidenti i Maqedonisë Veriore: Nga BE të ekzistojë mundësia që anëtaret e reja të përjashtohen

Presidenti i Maqedonisë Veriore: Nga BE të ekzistojë mundësia që anëtaret e reja të përjashtohen

Kurti vazhdon vizitën në Gjermani, as sot s’ka takim për koalicionin

Kurti vazhdon vizitën në Gjermani, as sot s’ka takim për koalicionin

Sipas KMDLNj’së ndërkombëtarët kanë eksperimentuar me mbetjet mortore

Sipas KMDLNj’së ndërkombëtarët kanë eksperimentuar me mbetjet mortore

Krasniqi: S’është demokraci lidhja e koalicioni ndërmjet Vetëvendosjes dhe LDK-së

Krasniqi: S’është demokraci lidhja e koalicioni ndërmjet Vetëvendosjes dhe LDK-së

Thahet ujëvara Victoria, ndodh për herë të parë në histori

Thahet ujëvara Victoria, ndodh për herë të parë në histori

Shqiptarja në Angli u gjet me fytin e prerë

Shqiptarja në Angli u gjet me fytin e prerë

Musliu: Për sistemin e drejtësisë problem janë “Lumezat”

Musliu: Për sistemin e drejtësisë problem janë “Lumezat”

Tensionohet situata në Serbi, protestuesit anti-Vuçiq, tentojnë të hyjnë brenda në parlament

Tensionohet situata në Serbi, protestuesit anti-Vuçiq, tentojnë të hyjnë brenda në parlament