VV: Nuk janë realizuar të gjitha elementet e transformimit të FSK-së në ushtri

02.08.2019 14:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
VV: Nuk janë realizuar të gjitha elementet e transformimit të FSK-së në ushtri

Partia Vetëvendosje thotë se Qeveria e deritanishme nuk ka punuar për ngritjen e kapaciteteve mbrojtëse në krahasim me shtetet tjera të rajonit, njofton Klan Kosova.

Anëtari i kësaj partie, Shemsi Syla, pos kësaj në një konferencë për media ka thënë se nuk janë realizuar edhe elementet e planit të parë të transformimit të FSK-së në ushtri.

“Elementet kyçe të planit të parë të transformimit të FSK-së në ushtri nuk janë realizuar, objektivat që është dashur të arrihen më 21 maj 2019 në fazën A+120 ditë, siç ishin riorganizimi i Minstrisë së FSK-së në atë të Mbrojtjes, si dhe Komandës së forcës tokësore në shtabin e FSK-së, objektiv i parealizuar, si dhe vendosja e elementit drejtues udhëheqës gjeneral, drejtor digasterësh, objektiv i parealizuar”.

“Projektet kryesore gjatë fazave që tashmë është dashur të jenë të realizuar si krijimi i dokumenteve strategjike dhe vendosja e bastit doktrinar. Fatkeqësisht asnjë nuk e është gatshme apo e miratuar nga autoritet e Ministrisë së Mbrojtjes”.

Syla më tej tha se nuk është shpenzuar buxheti i planifikuar, por se edhe ky buxhet i ndarë nuk ka mjaftuar për këtë ministri.

“Ministria nuk e ka shpenzuar buxhetin e planifikuar për gjashtë muaj vetëm 3% e shpenzimeve kapitale janë përdorur, buxheti i ndarë për këtë ministri dhe shuma për buxhetet kapitale të tregon se sa ka punuar kjo Qeveri për ngritjen e kapaciteteve mbrojtëse. Buxheti për FSK-në është i pamjaftueshëm në krahasim me shtetet tjera, kjo ministri ka dëshmuar paaftësi për investime në kapacitete ushtarake me aq buxhet sa i ka ndarë vetes”.

“Të ndalet keqmenaxhimi i buxhetit, të ndalet punësimi i militantëve partiak, të mos lidhin kontrata me kompanitë klientele të tyre nën petkun se kinse janë duke u ngritur kapacitete ushtarake të mos ndërhyhet në strukturën organizative tashmë të miratuar nëse këto vazhdojnë do të kallxohet penalisht nga ne”, tha Syla.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Forca e Sigurisë e Kosovës zuri vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”

Forca e Sigurisë e Kosovës zuri vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”

Merkel: Gjermania pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por disa vende kanë rezerva

Merkel: Gjermania pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por disa vende kanë rezerva

Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtij personi, dyshohet për pesë vepra penale

Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtij personi, dyshohet për pesë vepra penale

Operacion i rrallë në QKUK: Mjekët ia heqin pacientes tumorin 8 kilogramësh

Operacion i rrallë në QKUK: Mjekët ia heqin pacientes tumorin 8 kilogramësh

Një hap më afër koalicionit, VV e LDK dakordohen për marrëveshjen e bashkëqeverisjes

Një hap më afër koalicionit, VV e LDK dakordohen për marrëveshjen e bashkëqeverisjes

Hahn: Zhgënjim ekstrem mos dakordimi për hapjen e negociatave me Shqipërinë

Hahn: Zhgënjim ekstrem mos dakordimi për hapjen e negociatave me Shqipërinë

Dështojnë përfundimisht negociatat për zgjerimin e BE-së

Dështojnë përfundimisht negociatat për zgjerimin e BE-së

Vuçiq i shkruan letër BE-së: Tregoni nëse i kemi helmuar shqiptarët

Vuçiq i shkruan letër BE-së: Tregoni nëse i kemi helmuar shqiptarët