Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

10.09.2020 22:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka paralajmëruar të enjten se gjatë bisedës me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyanu do ta porosisë se Serbia e ka dëshmuar miqësinë e madhe, porse nuk do të pajtohet me vendimin e Izraelit për njohjen e Kosovës.

I pyetur rreth pikës së marrëveshjes, përmes së cilës Serbia e ka marrë përsipër ta zhvendosë ambasadën e saj nga Tel Avivi në Jerusalem, deri në korrik të vitit 2021, Vuçiqi ka thënë se Izraeli paraqet aleatin më të madh të Amerikës dhe se ajo në mënyra të ndryshme ka ndikuar edhe në raportet e Izraelit me Kosovën.

“Propozim i SHBA-së ishte – ju e pranoni Kosovën dhe ne pajtohemi që të njihen mes vete Kosova dhe Izraeli, gjë të cilën nuk e pranuan”, ka thënë Vuçiqi në intervistën për transmetuesin shtetëror serb, RTS.

Ai gjatë kësaj interviste po ashtu ka thënë se SHBA-ja tani ia ka hapur dyert edhe Serbisë dhe se për herë të parë shteti i tij vlerësohet si partner i rëndësishëm.

Sipas presidentit serb, Serbia deri më tani nuk ka pasur fare mbështetje në SHBA dhe se ato dyer për të kanë qenë përherë të mbyllura.

“Tri herë jam takuar me nënpresidentë të SHBA-së, por Shtëpia e Bardhë nuk ka qenë kurrë në esencë e hapur për serbët – deri më tani”, ka theksuar Vuçiqi.

Siç ka thënë ai, Shtëpia e Bardhë ka qenë e rezervuar për shqiptarët dhe tjerët “që kanë qenë kundër serbëve, por që tani gjërat janë ndryshe”.

“Bëmë çmos që Serbia ta ruajë paqen dhe të mos humbasë asgjë”, ka thënë ai.

Ai konsideron se Kosova tani do të përmbushë të gjitha pikat e marrëveshjes dhe se nuk do të rrezikojë që amerikanët ta ndryshojnë qasjen karshi tyre.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Banka TEB dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Banka TEB dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Hyseni i kërkon ambasadorit Rohde mbështetjen e mëtejme gjermane për dialogun

Hyseni i kërkon ambasadorit Rohde mbështetjen e mëtejme gjermane për dialogun

Palmer: SHBA-ja është e kënaqur me dialogun Kosovë-Serbi

Palmer: SHBA-ja është e kënaqur me dialogun Kosovë-Serbi

Veliu pranoi donacion nga ambasada e SHBA-ve

Veliu pranoi donacion nga ambasada e SHBA-ve